Готви ли се наистина такава грандиозна промяна с пенсиите в България?

Анализът, който беше консенсусно приет от членовете на Икономическия и социален съвет – работодатели, синдикати и граждански организации, дават добра основа на изпълнителната и законодателната власт да предприемат адекватни мерки за усъвършенстване на пенсионната система у нас.

Така определи полезността на анализа председателят на Съвета Зорница Русинова, бивш социален министър, в интервю пред БНР.

С този документ се дават препоръки за промени в действащия тристълбов пенсионен модел у нас. Експертите са установили, че най-голям принос за това да не е с финансова автономност задължителното пенсионно осигуряване не са нито демографските проблеми, нито лошите икономически условия.

Преди всичко това са конюнктурните политически решения, които целят краткосрочни електорални ползи.

Анализът е над 100 страници и обхваща периода от 2000 г. досега.

"Все още има огромен брой пенсионери под прага на бедност и нека да не бъркаме темата с бедността и стабилността, защото освен пенсионна, тази система е и осигурителна, и осигурява хората за различни рискове през живота им – майчинство, безработица.

Анализът на Икономическия и социален съвет показва до каква степен моделът на пенсионната система все още е адекватен.

Смятаме, че би могъл да се усъвършенства. Това, че има хора с пенсии, които не отчитат техния принос към системата, сме го поставили пред законодателната власт. Решения ще се вземат след допълнителния анализ", каза Русинова.

Тя посочи, че целите, поставени при създаването на системата през 1999 г., са постигнати, но във втория и третия стълб има ощетени:

"Това касае усъвършенстване на модела и да се подобри усещането за по-високи пенсии в по-голяма част от хората. Важните принципи за съхранение на системата е да има финансова стабилност, пенсионната система да се издържа от осигуровките на хората, което не е така в момента".

Русинова обясни, че изводите, перпоръките и мерките в анализа са извън дебата за бюджета за 2025 г. И посочи, че са дадени препоръки за дългосрочно усъвършенстване на пенсионната система как с допълнителни мерки да се стабилизира системата по отношение "принос – права". А също така и как да се доразвият вторият и третият стълб на пенсионно осигуряване.

Анализът е възложен на Съвета от НС и очакванията са законодателната и изпълнителната власт да се възползва от предложените мерки. Важно е също така да има ефективност и да се намали диспропорцията "принос – права", повтори Зорница Русинова и напомни, че повишаването само на минималната пенсия изкривява модела и нарушава правата.

Related posts

Хитър тюлен измами група гладни косатки ВИДЕО

Брутална измама за ЧНГ! Внимавайте, ако ви излезе това, докато пазарувате онлайн

Нечуван екшън в Бургаско! Граничен полицай простреля авер, докато…

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече