Начало Последно добавени Само в БЛИЦ! Експерт огласи 3 закона в Конституцията, които Радев е нарушил, ще има ли импийчмънт?

Само в БЛИЦ! Експерт огласи 3 закона в Конституцията, които Радев е нарушил, ще има ли импийчмънт?

от CrimesBG
0 коментара

Президентството обяви скандална новина, която разтърси обществото в последните часове. От "Дондуков 2" обявиха, че Румен Радев ще проведе консултации със всички парламентарни групи, освен с ДПС – Ново начало.

БЛИЦ се свърза със специалиста по конституционно право д-р Орлин Колев, за да коментира грубото погазване на най-висшия закон у нас и какво следва след този ход на Радев.

Д-р Орлин Колев, снимка: БНР

"Може би трябва да започнем от там, че днес, 10 декември, е Международният ден на правата на човека. И може би, ако потърсим символиката, президентът е решил по този начин да отпразнува Международният ден на правата на човека, като ограничи правата на определени депутати да достигнат до провеждащите се пред него консултации“, заяви д-р Колев пред медията ни.

"Ще трябва да отговаря, черпейки основания от чл. 99, ал. 1 на Конституцията, която гласи, че президентът трябва да проведе консултации с парламентарните групи, подчертавам, че думата "парламентарните" е членувана. Това означава, че следва да бъдат поканени всички. Дали ще се явят е въпрос на тяхна лична преценка, но президентът по силата на чл. 99 ал. 1 е задължен да отправи покана до всички парламентарни групи и да насрочи час, в който да се проведат тези консултации", допълни той.

Скандал! Радев погази Конституцията, отказа да покани ДПС-Ново начало на консултации

Д-р Колев подчерта, че консултациите са представени на преценката на президента – дали да бъдат проведени общо със всички или поотделно със всяка една от тях, но всяка група трябва да получи възможността да изкаже политическите си виждания за развитието и управлението на държавата пред президента.

"Следва да тръгнем от там, че провеждането на консултации при президента са част от балансиращите му функции, по силата на които той трябва да търси консенсус за образуването на бъдещето на редовно правителство. Едно бъдещо редовно правителство минава с консенсус измежду всички парламентарни групи.

Президентът не би следвало да си позволява да изключи която и да е от парламентарните групи от консултациите, провеждащи се при него", уточни той.

На въпроса как се наказва подобно безпрецедентно показване на Конституцията, той обясни:

"Имаме две хипотези, в които президентът и вицепрезидентът носят отговорност. Това е нарушение на Конституцията или когато извършат държавна измяна. В конкретният случай за държавна измяна едва ли можем да говорим, но имаме на лице нарушение на Конституцията.В този се предвижда един-единствен способ за търсене на отговорност от президента и това е по линията на т.нар. импийчмънт или основание на което се търси от чл. 103 в Конституцията.”

"Импийчмънт започва по инициатива на 1/4 от народните представители и ако се поддържа от 2/3 от тях, т.е. 160, тогава процедурата прераства пред Конституционния съд, който пък със свой акт може да прекрати предсрочно правомощията на президента.

Но считам, че към момента, въпреки че е налице нарушение на Конституцията по смисъла на чл. 99, ал. 1, а към него следва да добавим и чл. 92 , където ясно е подчертана интегративната му функция, където текстът гласи, че президентът олицетворява единството на нацията. В случая едва ли можем да говорим за единствено на нацията, когато самият президент изключва парламентарна група от обсега на консултациите", посочи още специалистът по конституционно право.

"Нарушава и трети член на Конституцията – това е чл. 6, ал. 2, където не се допускат ограничения на правата и привилегии, основани на различни признаци, единият от които е обществено положение. Народният представител, в цялата практика на Конституционния съд, можем да проследим че се ползва със своето известно обществено положение. Въз основа на този защитен от Конституцията признак, не би следвало да се ограничават правата на група народни представители, обединени в конкретни парламентарна група, да участват в консултациите", заключи той.

Д-р Колев заключи пред БЛИЦ, че въпреки тези три основания в Конституцията, според него няма да се стигне до импийчмънт, защото няма да се събере съответното мнозинство в Народното събрание.

Интервю на Никол МИЛАНОВ, БЛИЦ

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избрани публикации

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.