Покупката на студио в столичния район „Студентски град“ осигурява по-висок доход от отдаване под наем спрямо апартаментите в най-престижните квартали на София, разказаха брокери на имоти.
Интересът към студиата около „Студентски град“ е основно инвестиционен, като има хора, които купуват по пет-седем студиа с цел отдаване под наем.
Възвръщаемостта на подобни имоти (съотношението между дохода от наем за една година спрямо вложения капитал като инвестиция за покупката на жилището) е много по-висока спрямо тази на тристайно или четиристайно жилище и в някои райони на други големи градове, отбелязва „Труд“.
В по-престижните квартали в столицата като „Лозенец“ или „Иван Вазов“ имотите са много по-скъпи, а наемите не са толкова по-високи спрямо други квартали. В „Студентски град“ има голямо предлагане на жилища, сравнително по-евтини са, а наемите са високи заради голямото търсене.
Българинът все още не се насочва масово към покупка на жилища с много стаи. Делът на апартаментите с пет и шест стаи все още е под 3% от цялото ново строителство.
Преди демократичните промени беше нормално 4-членно семейство да живее на около 80 кв. метра, колкото беше стандартната площ на панелните апартаменти, като това беше чиста жилищна площ, без общите части и терасите.
Сега едно такова семейство, ако придобие жилищен имот с квадратура по нотариален акт от около 80 кв. метра, чистата площ, която обитава, е по-малка. Преди демократичните промени жилищата разполагаха с отделни кухня и всекидневна, а днес тези пространства за живот вече са обединени.
На пазара има и по-луксозни бутикови апартаменти и еднофамилни къщи в покрайнините на София с площ от близо 200 кв. м. Все по-често строят редови къщи и на три етажа.
През последните 20 години доходите на хората нараснаха по-бързо от цените на жилищата и подобни имоти стават все по-достъпно за българите, коментират брокери.