Времето на Къщата с кулата изтича! Ще се намеси ли общината?

Младият пловдивски архитект Вичен Месрабович е един от четиримата, възпитаници на академия „Шайо“, които дариха проектите си за реставрацията и социализацията на емблематични сгради в Пловдив, пише Trafficnews.bg.

Пловдивчанинът е работил по проекта за възстановяване на впечатляващата сграда на ъгъла на улиците „Антим I“ и „Лейди Страндфорд“. Едва ли има пловдивчани, който да не усеща болка и гняв, минавайки покрай къщата с кулата, която през последните десет години неудържимо се руши.

А до този момент, единственото, което градската власт е направила, е да огради сградата с грозна метална ограда, за да предпази минаващите пешеходци.

Къщата с кулата е построена в началото на 20 век и години наред е била база на Втори полицейски участък. Тя е построена в стил „Модерн“ , характерен за епохата с влияние на романтизма. Обявена е за паметник на културата през 1985 година, но отношението към нея няма нищо общо с опазването на културното наследство на града.

Парадоксалното е, че сградата е със смесена собственост като единият етаж от къщата е собственост на… общината.

Всъщност как да очакваме частните собственици да полагат грижи и да инвестират средства във възстановяване на фасадите, минавайки през дългите и сложни процедури на НИНКН , като самата община е изоставила своята собственост.

С какви очи местната власт ще тръгне да налага глоби по Закона за опазване на културното наследство , след като тя трябва да е сред първите наказани.

Стандартното обяснение „няма пари“ в случая едва ли може да бъде използвано, тъй като през последните няколко мандата виждаме, че се инвестират десетки милиони в спортна инфраструктура, а в други случаи общината плаща милиони на частни собственици, за да си върне някой терен.

На фона на тези суми, спасяването на една от най- красивите сгради в Пловдив едва ли би излязло прекалено скъпо. А сега вече общината разполага и с готов проект, по който да работи.

Желание и бързи действия

Необходимо е само желание и бързи действия, преди компрометирания покрив на къщата да рухне. Самият архитект е категоричен , че сградата може да бъде спасена, въпреки лошото й състояние.

Само преди дни станахме свидетели на церемонията, с която бе открита възстановената катедрала „Нотр дам“ в Париж. Французите върнаха блясъка на сградата след опостушителния пожар преди 6 години. Което означава, че няма невъзможни неща.

В същото време от НИНКН съобщиха, че за последните 2 години в Пловдив са съборени 11 от общо 62 сгради, които предстои да получат статут на паметници на културата.

Очевидно много искаме да сме европейци, но нямаме желание!

Related posts

В Румъния се приготвиха да вдигнат изтребители!

Financial Times: Окупирани територии на Украйна ги очаква дълъг кошмар от репресии, подобно на СССР

Служител на метеорологична станция е намерен мъртъв в снега

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече