Д-р Александра Белчева с безценни съвети как да не се побъркаме от преяждане по празниците

Вече сме в очакване на коледните и новогодишните празници, а декември и януари са месеците, в които най-много българи отбелязват имените си дни. И типично по нашенски, това са поводи, които по традиция са свързани с обилно хранене и много наздравици. Най-често резултатът е тежест, дори болки в стомаха, киселини и общ дискомфорт.

За проблемите след постите и преяждането по време на идващите празници и как да намалим стреса за организма говори пред “Марица” д-р Александра Белчева – специализант последна година по гастроентерология в отделението към общинската болница “Св. Пантелеймон” в Пловдив с ръководител д-р Димитър Терзиев.

– Д-р Белчева, предстоят много дни, в които се събираме на маса с близки и приятели. В последно време все повече стават хората, които преди празниците постят. Доколко са полезни постите и всеки ли може да пости?

– Постите са не само духовно, но и физическо предизвикателство. Храненето по време на пости е важен аспект за запазване на здравето, енергията и духовната чистота. Традиционните християнски пости обикновено се свързват със сериозни ограничения в диетата, а именно изключване на консумацията на месо, млечни продукти, яйца и риба (освен в определени дни), както и на алкохол.

Особено влияние при спазването им се оказва върху черния дроб, който има жизненоважни функции. Той филтрира кръвта и разгражда токсичните субстанции като алкохол и различни лекарствени средства. Черният дроб произвежда и жлъчен сок, който подпомага разграждането на мазнините от приетата храна.

Отделно от това, участва в производството на албумин и фактори на кръвосъсирването, регулацията на аминокиселините, метаболизма на глюкозата, както и в съхранението на витамини и минерали. Така че за един здрав организъм постите наистина са пречистващи.

– Има ли обаче хора, за които те не са препоръчителни, какви са последиците за тях?

– Ограничаването на консумацията на животински продукти, които са изключително богати на белтъчини, за определен период от време може да има както благоприятен ефект върху организма, така и да крие потенциални рискове. Някои от най-важните са недостиг на есенциални аминокиселини, както и на витамини, минерали, желязо, калций и др., което, от своя страна, може да доведе до симптоми като лесна уморяемост, понижена работоспособност, главоболие и психо-емоционално напрежение.

– Има ли начин да компенсираме тези липси?

– Важен аспект тук е набавянето на необходимите за организма макро- и микронутриенти чрез консумация на растителни храни като боб, леща, елда, киноа, тофу, ядки и семена, както и плодове и зеленчуци. Предвид всичко това, е уместно хората с хронични заболявания да се консултират с лекар преди започване на пост.

– Какви са най-честите оплаквания, когато след постите идват изкушения като печените меса, киселите и солени туршии, тестените храни – баници, баклави, тиквеници, шоколади и сладкиши?

– Така е – след Коледните пости следват празнични трапези, отрупани с голямо разнообразие от храни, чиято консумация може да доведе до неприятни усещания и симптоми от страна на стомашно-чревния тракт, като подуване на корема, тежест, къркорене на червата, коремен дискомфорт, киселини. Ето защо ключов момент тук е балансът и плавният преход към обичайните хранителни навици.

– Има ли начин да облекчим стреса за организма, защото изкушенията по празниците трудно ще ги избегнем?

– Има няколко основни правила, към които може да се придържаме, за да избегнем претоварването на храносмилателния тракт по време на празничните угощения. На първо място е редовното хранене, което основно трябва да е 3-4 пъти дневно, с до 1-2 междинни хранения.

Уместно е да не се пропуска закуската, която, от своя страна, трябва да бъде богата на протеини и фибри, за да може да се чувствате сити и енергични и да избегнете преяждането на обяд и вечеря. Разделянето на храната на малки порции, бавното дъвчене и избягването на прекомерния прием на храни с висок гликемичен индекс, каквито са тестените и захарните изделия, картофите и ориза са от съществено значение.

Приемът на течности и особено вода е изключително важен за хидратацията на организма. Пиенето на 1-2 чаши вода преди хранене може да намали апетита и количеството на консумираната храна и да предотврати риска от преяждане. Добре е на ден да се приемат 1,5 – 2 л от течността.

Алкохолът, от своя страна, води до увеличаване на апетита и добавяне на т.нар. „празни калории“ към дневния калориен прием, така че е добре да не прекаляваме с него. Въпреки това чаша червено вино по време на празничната вечеря може да има и полезни свойства, тъй като регулира калорийния обмен поради високото съдържание на ресвератрол.

Въпреки че празниците са време за почивка, развлечения и срещи с приятели, не забравяйте физическата активност. След обилно хранене кратката разходка може да помогне за по-бързото усвояване на храната и да избегнете чувството на тежест.

Related posts

Извънредни новини за Бюджет 2025

ГЕРБ с призив към Главчев заради Споразумението за сътрудничество с Украйна: Ще попречи на преговорите!

Клане в Момчилград!

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече