Ето истинския проблем на моловете и МВР, не са хулиганите

През ноември месец за кратко водеща стана темата за агресията сред младежите, покрай придобилите публичност случаи с младежи, нападали посетители в столичен мол и когато отново в мол тийнейджъри набиха сервитьор заради направена им забележка, пише News.bg.

В края на същия месец пък футболни хулигани с черни дрехи с качулки и с маски нанесоха побой над група в денонощен магазин, отново в столицата.

Някои от кражбите са извършвани за популярност в социалните мрежи

Оказва се обаче, че сигнали предимно за кражби постъпват в структурите на МВР по места от моловете в страната, става ясно от информацията. Като дори прави впечатление случаи кражби от преди няколко години в Бургас, които са били извършвани именно с цел популярност в социалните мрежи.

На въпросите ни след тези случаи и за агресия от страна на непълнолетни от СДВР отговориха, че през 2024 г. са получени 13 сигнала от търговски центрове в София. През миналата година 2023 сигналите са били 9.

По всички подедени сигнали е имало реакция от страна на МВР. От полицията отказаха да предоставят информация за естеството на тези сигнали, като се мотивираха с това, че по някои сигнали има заведени преписки и образувани производства. Не дадоха и подробности за броя на преписките и производствата, става ясно още.

По-изчерпателни бяха от Областната дирекция на МВР (ОДМВР) в Пловдив, като ни предоставиха отделни справки от 2-ро и 6-то Районно управление (РУ) в града, на чиято територия има разположени молове.

През 2024 г. във 2-ро РУ са получени 24 сигнала, свързани с инциденти в моловете "Пловдив" и "Марково тепе". 21 от тях са за кражби. Образувани са 20 досъдебни производства (ДП) по чл. 194 ал. 1 от НК – 21 бр. Регистриран е 1 случай с нанесена лека телесна повреда по хулигански подбуди. Престъплението е квалифицирано по чл. 131 ал. 1 т. 12 от НК. Извършителите са непълнолетни. Не е образувано досъдебно производство, като случаят е предаден на комисия съгласно чл. 61 от НК.

В един от случаите е нанесена телесна повреда по непредпазливост

В един от случаите е нанесена телесна повреда по непредпазливост. Пострадалият е малолетен. Образувано е досъдебна производство по чл. 133 ал 1 от НК, което е прекратено поради липсва на престъпление. Един от сигналите пък е за унищожаване и повреждане – чл. 216 от НК – 1 бр. По него също е образувано досъдебно производство.

За 2023 г. в Пловдив сигналите са 32, като 22 от тях са за кражби. Два от случаите касаят нанасяне на лека телесна повреда по хулигански подбуди, като по единия е образувано досъдебно, а по другия – бързо производство. Има също 1 сигнал за хулиганство (чл. 325 ал. 1 от НК и 1 за грабеж (чл. 1898 ал. 1). 6 от сигналите са класифицирани от полицията в категория "други" – вкл. престъпления по чл. 207, чл. 209, чл. 155а ал. 2 и чл. 326. По 4 от тях са образувани досъдебно производства.

За всички посочени случаи по чл. 325 ал. 1, чл. 198 ал. 1 и чл. 131 ал. 1 т. 12 се е наложила намесата на служители от 2-ро РУ, като инциденти са пресечени от охраната на съответния търговски обект.

От полицията посочват, че във 2-ро Районно управление в Пловдив няма постъпили сигнали за грубо отношение от охраната на търговски обекти към граждани – пълнолетни или непълнолетни.

Служители на 2-ро РУ регулярно провеждат мероприятия съвместно с охраната на моловете

В допълнение към справката се отбелязва също, че служители на 2-ро РУ регулярно провеждат мероприятия съвместно с охраната на големи търговски обекти за предотвратяване, пресичане и разкриване на престъпления, нарушения на обществения ред или установяване на издирвани лица и не е необходимо получаване на сигнал от граждани или институции до органите на МВР, за да изпълнят те задълженията си.

В 6-то Районно управление в Пловдив за 2024 г. са регистрирани 6, а за 2023 г. 20 сигнала от големи търговски обекти. Всички те са за кражби, извършени от малолетни и непълнолетни лица. Във всички случаи се е наложила намесата на служителите на 6-то РУ. Сигналите са подавани както от охраната, така и от управителите на големите търговски обекти.

Отново няма постъпила информация от големите търговски обекти за грубо отношение от охраната спрямо тях или други граждани без обективна причина.

За 2023 г. сигналите са общо 38, 20 от които са от големите търговски центрове

За 2024 г. са образувани 1 наказателно производство и 5 проверки по заявителски материали – по сигналите за извършени от малолетни и непълнолетни лица престъпления. За 2023 г. производствата са 14.

За 2024 г. са получени общо 31 сигнала за престъпления, извършени от малолетни и непълнолетни, от които 6 са от големите търговски центрове, като са за кражби.

За 2023 г. сигналите са общо 38, 20 от които са от големите търговски центрове, като също 20 са за кражби. Образувани са отново 5 проверки по заявителски материали. Няма образувани наказателни производства. Извършителите за предадени на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МКБППМН).

От полицията във Варна информираха, че няма сигнали за агресия в моловете в града нито през тази, нито през миналата година.

Няма хулигански прояви и в двата мола в Бургас. Преди около половин година е имало серия от кражби, заснемани на клипове с цел популярност в социалните медии – Фейсбук, ТикТок. Извършителите са били момичета, включително отличнички. В един от случаите е откраднат потник за 12 лв., но тъй като случаите са дребни, не си е заслужавало да се образуват преписки по тях. Тази вълна обаче вече е отминала.

Преди 3-4 години пък е имало друг проблем дрифтове на младежи с автомобили в подземния паркинг на единия мол, като те са пресечени с бърза реакция на полицията при всеки такъв сигнал, засилване на видеонаблюдението и разполагане на патрули на входно-изходните точки.

От ОДМВР-Бургас обясниха още, че работят в добро сътрудничество с Регионалното управление на образованието (РУО), общината и Местната комисия за непълнолетните. Провеждат и превантивна кампания, която включва и беседи на представители на полицията в часа на класа в училищата.

По данни на полицията в Стара Загора през 2023 г. няма подадени сигнали за хулигански прояви в молове и други обединени търговски обекти.

През 2024 г. са подадени два сигнала от мол в града. Единият е за хулиганска проява с участието на привърженици на различни футболни агитки, която е завършила без причиняване на телесни увреждания. По случая е образувано производство по реда на Указа за борба с дребното хулиганство (УБДХ). Извършителите са непълнолетни.

Другият сигнал е за счупен дисплей на асансьор, като извършителят е останал неизвестен.

В Благоевград за 2024 г. полицията отчита 12 сигнала за инциденти в големи търговски обекти, като за 2023 г. сигналите са 16. Всички те са за извършени кражби. При всички регистрирани сигнали е била необходима намесата на органите на реда.

За 2023 и 2024 г. няма налични сигнали за грубо отношение или насилие от страна на охраната спрямо тях или други граждани без обективна причина. Не са регистрирани и случаи на грубо отношение на охраната на търговски обекти по отношение на малолетни или непълнолетни посетители.

За 2024 г. са разследвани общо 10 случая и са образувани 2 досъдебни производства, а през 2023 г. са разследвани 15 случая, като е образувано 1 досъдебно производство. Всички производства за двете години са с участници малолетни или непълнолетни лица.

От статистиката се налага извод, че моловете са средище не толкова на агресия, включително и безпричинна, а на кражби – тема, която от търговските центрове повдигаха неведнъж досега, включително изтъквайки, че е организирана паралелна система за търговия със стоки в социалните мрежи с поръчки и изпълнение.

Related posts

Кметът на Бургас потъна в скръб

Анджелина Джоли е неузнаваема след развода, тотална промяна СНИМКА

Митата на Тръмп ще ударят още една държава – ето коя е тя

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече