Украйна е готова за прекратяване на огъня по сегашната фронтова линия, но без да признава загубата на територии, в замяна на гаранции за сигурност от САЩ и присъединяване към ЕС.
Това пише италианският вестник Corriere della Sere, цитиран от "Фокус".
Президентът на страната Володимир Зеленски е в Италия за втори път в рамките на месец, където ще се срещне с премиера Джорджа Мелони. Зеленски прие покана да посети Рим на 9 октомври вечерта, тъй като срещата на върха в "Рамщайн" бе отменена.
На 10 октомври Зеленски се среща с френския президент Еманюел Макрон в Елисейския дворец, а след това ще отиде да се срещне с италианския премиер Джорджа Мелони. На 11-ти украинският президент ще посети Ватикана, за да се срещне с папа Франциск, преди да се отправи към Берлин.
Зеленски планира среща и с британския премиер Кийр Стармър в Лондон.
Изданието отбелязва, че тази активност показва желанието на Зеленски да намери решение, което да осигури мир за Украйна и да я предпази от бъдеща руска агресия.
Мир още през зимата?
Президентът отбелязва, че Украйна има реална възможност да постигне мир и стабилност тази есен и зима. Той подчертава, че ситуацията на фронтовата линия открива възможности за решителни действия за прекратяване на войната до 2025 г.
Понастоящем Въоръжените сили на Украйна имат числено предимство в Донбас, но ситуацията около нахлуването в Курска област е сложна. То имаше за цел да повиши бойния дух и да спечели подкрепата на съюзниците, но сега значителните украински сили са донякъде изолирани в Русия, което ограничава възможностите за оказване на помощ в Донбас.
Изтеглянето от Курск може да струва на Украйна много повече, тъй като има опасения, че руските войски могат да се пренасочат към Сумска област.
"Сега Зеленски иска да убеди европейците на политическо ниво. Той например знае, че никога няма да може официално да се откаже от завзетите от Русия територии. Въпреки това Зеленски би бил склонен да се съгласи на прекратяване на огъня по сегашната линия – без да признава нова официална граница – в замяна на определени ангажименти на Запада", пише италианското издание.
Това би включвало западни гаранции за сигурност, подобни на тези, които САЩ предоставят на Япония, Южна Корея и Филипините.