Начало Последно добавени Икономист на КНСБ: Това е оксиморон, не може да работиш и… ВИДЕО

Икономист на КНСБ: Това е оксиморон, не може да работиш и… ВИДЕО

от CrimesBG
0 коментара

Формула на изчисление и периодично увеличение на минималната работна заплата, нивата на безработицата и заетостта, парите в бюджета за догодина и поскъпването на хранителните продукти коментира главният икономист на КНСБ Любослав Костов пред Nova News.

"Работещите бедни са над 11%. Миналата година бяха около 10%, сега са се увеличили въпреки ръста на минималната заплата. Не може да работиш и да си беден – това е оксиморон", смята той. По думите му в България има масов еднодетен модел и демографска криза: "Намаляваме с 50 хил. души всяка година".

Ниво на безработица

"Заетостта е 77%, а равнището на безработицата е близо до своята естествена норма", каза още Костов. Според него има морални, социални и икономически аргументи за случващото се в момента.

Икономистът представи данни, които сочат, че през последните 3 години в България стойността на минималната заплата е нараснала с 43%. "За сравнение: в Турция е нарастнала с 64%, в Албания с 63%, Черна гора – 60%, Румъния – 59%, Полша – 61%, Сърбия – 50%. Това са държави със сходни номинални равнища на доходи", допълни той.

Кога ще ги стигнем

"В същите тези три години минималната заплата в Германия – 1700 евро, нараства с 30%. Тези 30% се равняват на минимална заплата в България. Ако ни питате кога ще ги догоним – няма да ги догоним с този ръст на заплатата. Докато бизнесът не разбере, че ерата на евтиния труд свърши и че това не е конкурентно предимство, така ще я караме", заяви Костов.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избрани публикации

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.