Има ли фрапиращи разлики? На пазар в България, Гърция, Турция, Румъния

Поскъпване при храните отчита Националната статистика и комисията по стоковите борси и тържища в навечерието на коледните празници. Къде пазаруването е най-изгодно? NOVA сравни цените у нас с тези в Гърция, Турция и Румъния.

Централният пазар в най-близкия до Русе град –Гюргево, е често посещаван от русенци. Тези, които са решили да се снабдят със стоки за празниците от северните ни съседи, е добре да предвидят в бюджета си и таксата, която се плаща за преминаване по „Дунав мост”. В двете посоки тя е 10 лв.

С многобройните си магазини и тараби, голяма част от които предлагат продукция от производител, пазарът в румънския град дава възможност да се купи всичко необходимо. Започваме с традиционно най-търсената от българите стока – олиото, което намираме в супермаркет до тържището на промоционална цена от 6 леи или малко над 2,30 лв. Също от магазина се снабдяваме с ориз за 8.25 леи и брашно за 2.20 леи.

Месото и сиренето се предлагат в множество малки магазинчета, директно от производител. Избираме кайма смес за 27 леи на килограм и пилешко филе за 25 леи. Изборът на сирене е труден, вариантите са много, но се спираме на килограм бяло сирене за 45 леи и това е най-скъпата ни покупка. От същия магазин вземаме и литър прясно мляко за 7,50. 10 леи даваме за десет яйца. Хлябът, който се предлага извън супермаркетите, е много разнообразен и средната му цена е 5 леи.

За коледните празници румънците купуват много венци от елхови клонки, затова целият пазар е в зелено, а отвсякъде се предлагат и традиционните малки гевреци. И така сметката за десетте продукта, които купихме от румънския град Гюргево, излезе 150 леи или 59,12 лв.

Серес е изключително удобен за пазаруване от хората в региона на Благоевград, Петрич и Сандански. За споменатите по-горе продукти дадохме 48 евро или 94 лв.

Свикнали сме да свързваме Одрин с възможно най-ниските цени с добро качество и разнообразни продукти. През последните 2-3 години обаче заради високата инфлация в Турция се оказва, че това съвсем не е точно така. Затова и броят на хората, които идват тук само за по няколко часа, за да си напазаруват, спада.

Предпразнично магазините са пълни с хора, но за разлика от преди вече не се чува предимно българска реч. Само до преди две-три години 80% от клиентите в мола там бяха от нашата страна. Сега са по-скоро рядкост. Цените на повечето стоки не са по-високи от тези в България, някои все още са по-евтини. Димитър Иванов купи същите продукти в съседката ни, за да направим сравнение с България.

Килограм пилешко филе ни струва 200 лири или около 10,70 в левове. Каймата е малко по-скъпа – 260 лири. Избираме най-евтините продукти от всеки вид. Така млякото ни излиза 1, 60 лв., а сиренето малко над 16 лева. Яйцата са 80 лири или 4,30 лв.

Хлябът варира от 20 до 50 лири. Взимаме изпечен на място на цена от 1,10 лв. Брашното е малко под лев и 20. Избираме ориз за 4 лв. килограма, а бобът е 3,20 лв. За олио ще трябва да дадем най-малко 115 лири или 3,75 лв. Избирайки само най-ниските цени на възможно най-евтините продукти от всяка категория, сметката ни показва близо 60 лв.

Накрая към Монтана, където отново ще купим същите 10 продукта. Бутилка олио тук намираме на цена 3, 60 лв., а килограм ориз е 4 лв. Боб взимаме за 5,40 лв. Според пазаруващите тази година цените в България не са спирали да растат.

Килограм пилешко ни излиза 14 лева, а килограм кайма – 11 лв. Сиренето струва 11 лв. Взимаме още прясно мляко и яйца. Десет яйца са 4 лв. Слагаме и хляб в количката, който струва 1,75 лв. И накрая като теглим чертата – списъкът с продуктите ни излезе 59,22 лв.

Related posts

Първите резултати от изследването на чудовището „Орешник“ разкриват неочаквани факти СНИМКА

Бял дим от румънския парламент, какво се случва?

Великите археологическите открития на 2024 г. ИНФОГРАФИКА

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече