Запазването на Минно-енергийния комплекс „Марица-изток“ е ключов приоритет за нас, от „Възраждане“. В продължение на години водим битка за съхраняване на българската енергетика, защото без нея няма икономика.
Този проблем засяга не само Старозагорския регион, но и цялата държава. За съжаление, политиците от прехода, чиято основна цел беше интегрирането в “колективния Запад”, натрупаха тежки грехове в енергийния сектор. Един от най-сериозните удари по България е превръщането ѝ от износител във вносител на електроенергия.
Минно-енергийният комплекс „Марица-изток“ е единствената структура в България, която може да осигури напълно затворен цикъл на производство на електроенергия, дори при затворени граници.
Тук се добиват въглища, от които се произвежда електричество, като капацитетът на комплекса е достатъчен да захрани огромна част от домакинствата и бизнеса в страната.
Политиката на разграбване и унищожение през последните десетилетия поставят този ключов ресурс под заплаха, но ние, от „Възраждане“, оставаме с последователните си действия за неговото съхранение.
През годините няколко правителства допринесоха за настоящата ситуация: Чрез приватизацията на тецовете по времето на Иван Костов (чиито наследници са ПП-ДБ) да се остави държавата само с мините и ТЕЦ 2.
Кабинетът пък на Бойко Борисов подписа „Зелената сделка“, ограничавайки производството на електроенергия от въглища, което доведе до зависимост от внос и спиране на проекта за АЕЦ „Белене“.
Управлението на четворната коалиция (ПП, ДБ, БСП и ИТН) внесе в Европейската комисия План за възстановяване и устойчивост, който задължава България да намали производството на електроенергия от въглища наполовина до 2026 г. и да го прекрати напълно до 2038 г.
Въпреки тези предизвикателства, ние от „Възраждане“ постигнахме редица успехи – консолидирахме Народното събрание около решението за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост в част „Енергетика“, с цел премахване на крайните срокове за затваряне на комплекса, променихме пътната карта за енергиен преход, премахвайки от нея годините на затваряне в сътрудничество със синдикатите, успяхме да приемем проект за забрана на продажбата на терени, собственост на Мини „Марица- изток“, поискахме и осигурихме финансова подкрепа от 250 млн. лв. годишно за мините за следващите четири години, като настояваме тези средства да се използват единствено от мините, а не от частни фирми, изисквахме редовни отчети от министъра на енергетиката за всеки етап от преговорите с Европейската комисия относно въглищната енергетика, спряхме продажбата на оборудването от АЕЦ „Белене“ и работихме за защита на домакинствата от скъпия ток на свободния пазар.
Ние продължаваме да настояваме за разработването на актуална и ясна стратегия за енергийното развитие на България, с акцент върху запазването на „Марица-изток“, развитието на АЕЦ „Козлодуй“ и изграждането на АЕЦ „Белене“.
За да продължим в правилната посока, е необходимо по-широко представителство на „Възраждане“ в Народното събрание и пълната подкрепа на всички, които осъзнават колко важна е енергийната независимост за бъдещето на страната ни.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!