Какво ще се случи, когато спрат руските доставки на газ за Европа през Украйна?

Австрийската енергийна компания OMV е информирана от Газпром, че руският производител на газ ще спре доставките на природен газ през Украйна за OMV от 05:00 GMT на 16 ноември, след като OMV спечели арбитражно дело, пише Ройтерс.

Доставките на руски газ за Европа през Украйна може напълно да спрат от 1 януари 2025 г. след изтичането на настоящата петгодишна сделка, тъй като Киев отказа да преговаря с Москва за новите условия на транзита по време на войната.

Ето какво ще се случи, ако транзитът на руски газ през Украйна бъде напълно спрян и кой ще бъде засегнат най-много.

Колко големи са обемите?

Доставките на руски газ за Европа през Украйна са относително малки. Русия е транспортирала около 15 милиарда кубически метра (bcm) газ през Украйна през 2023 г. – само 8% от пиковите руски газови потоци към Европа по различни маршрути през 2018-2019 г.

Русия прекара половин век в изграждането на европейския си газов пазарен дял, който в своя пик беше 35%.

Москва загуби своя дял от съперници като Норвегия, Съединените щати и Катар след нахлуването в Украйна през 2022 г., което накара ЕС да намали зависимостта си от руския газ.
Цените на газа в ЕС се повишиха през 2022 г. до рекордно високи нива след загубата на руските доставки. Ралито няма да се повтори предвид скромните обеми и малък брой клиенти за оставащите обеми, според служители на ЕС и търговци.

Тръбопроводът от съветската епоха Уренгой-Помари-Ужгород доставя газ от Сибир през град Суджа – сега под контрола на украинските военни сили – в руската област Курск. След това тече през Украйна към Словакия.

В Словакия газопроводът се разделя на клонове към Чехия и Австрия.

Австрия все още получава по-голямата част от своя газ през Украйна, докато Русия представлява около две трети от вноса на газ на Унгария.

Словакия взема около 3 милиарда кубически метра от енергийния гигант Газпром годишно, също около две трети от нуждите си.

Чехия почти напълно спря вноса на газ от изток миналата година, но започна да приема газ от Русия през 2024 г.

Повечето други руски газови маршрути към Европа са затворени, включително Ямал-Европа през Беларус и Северен поток под Балтийско море.

Единственият друг действащ маршрут на руски газопровод към Европа е Син поток и Турски поток към Турция под Черно море. Турция изпраща някои количества руски газ към Европа, включително към Унгария.

Защо украинският маршрут все още работи?

Въпреки че оставащите транзитни обеми на руски газ са малки, въпросът остава дилема за ЕС. Много членки на ЕС като Франция и Германия заявиха, че повече няма да купуват руски газ, но позицията на Словакия, Унгария и Австрия, които имат по-тесни връзки с Москва, оспорва общия подход на ЕС.

Страните, които все още получават руски газ, твърдят, че това е най-икономичното гориво и също така обвиняват съседните страни от ЕС за налагането на високи транзитни такси за алтернативни доставки.

Украйна все още печели $0,8-$1 милиард от транзитни такси от транзита на руски газ. Русия печели над 3 милиарда долара от продажби през Украйна на базата на средна цена на газа от 200 долара за 1000 кубически метра, според изчисления на Ройтерс.
Руският монополист за износ на газопроводи Газпром се срина до нетна загуба от 7 милиарда долара през 2023 г., първата му годишна загуба от 1999 г. насам, поради загубата на газовите пазари в ЕС.
Русия заяви, че е готова да удължи сделката за транзит, но Киев многократно каза, че няма да го направи.

Друг вариант е Газпром да достави част от газа по друг маршрут, например през Турски поток, България, Сърбия или Унгария. Капацитетът по тези маршрути обаче е ограничен.

ЕС и Украйна също поискаха от Азербайджан да улесни дискусиите с Русия относно сделката за транзит на газ, каза съветник на азербайджанския президент пред Ройтерс, който отказа да даде повече подробности.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!

Related posts

Революционно откритие в борбата със…

Нов доклад: САЩ потвърди за 21 необясними НЛО! СНИМКИ

Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече