Китайският президент с предупреждение заради Тръмп: Да не се връщаме в историята

Китайският президент Си Цзинпин предупреди да няма каквито и да било усилия за спиране на глобализацията. Това е неговото първо по-значимо изказване, откакто Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ и заплаши да наложи мита в размер до 60% върху вноса на стоки от втората по големина икономика в света, съобщава Блумбърг.

"Блокирането на икономическото сътрудничество под различни извинения и разделянето на един взаимозависим свят е връщане назад в историята", се посочва в реч, написана от Си Цзинпин, която беше произнесена в петък от китайския министър на търговията Ван Вентао на срещата на върха на главните изпълнителни директори на Азиатско-тихоокеанско икономическо сътрудничество (APEC) в Лима, Перу.

"Светът навлезе в нов период на турбуленция и промяна. Унилатерализмът и протекционизмът се разпространяват, фрагментацията на световната икономика се засилва. Икономическата глобализация е изправена пред сериозни предизвикателства", посочва президентът на Китай.

Ключови срещи

Китайският лидер се стреми да се представи като защитник на икономическата глобализация, докато присъства на срещите на върха на APEC и Групата на 20 в Южна Америка тази седмица, стратегия, която той използва и по време на първия мандат на Тръмп. Тарифните заплахи на новоизбрания президент на САЩ рискуват да провалят крехкото възстановяване на Китай, отбелязва Блумбърг.

Си Цзинпин обаче изрази "пълна увереност" в постигането на целта на Китай за икономически растеж от около 5% за 2024 г., след като данните за октомври показаха, че икономиката започна да се възстановява в резултат на въведените правителствените стимулиращи мерки. Ръстът на потреблението почти навакса фабричното производство, което е положително за икономика, бореща се със спад в сектор на имотите, слабо търсене и падащи цени.

Той също така призова нововъзникващите икономики в така наречения "Глобален Юг" да имат по-голям глас в световните дела, като всички страни се радват на равни права и възможности за развитие.

Против хегемонията

"Трябва да ръководим правилно развитието на икономическата глобализация, а не да следваме стария път на оставяне няколко държави да водят хегемония. Трябва да тласнем икономическата глобализация, за да отприщим повече положителни ефекти и да навлезем в нов етап, който е по-динамичен, по-приобщаващ и по-устойчив", посочи Си Цзинпин в речта си.

Той трябва да се срещне с американския президент Джо Байдън в събота за последната среща между двамата лидери, преди Тръмп да встъпи в длъжност. Отношенията се стабилизираха през изминалата година, като двете държави провеждаха редовни срещи на високо ниво след нарастване на напрежението, след като бившият председател на Камарата на представителите Нанси Пелоси посети Тайван и САЩ свалиха предполагаем китайски шпионски балон.

Новият президент на САЩ Доналд Тръмп е избрал дългогодишни критици на Китай за ключови постове в неговата администрация, включително Марко Рубио като държавен секретар и Майкъл Уолц като съветник по националната сигурност.

Related posts

Татарин от Украйна издирва МВР в София СНИМКИ

Търсят се 17 златни пръста, пети опит да подкарат парламента

Всички градове ще завиждат на това наше село, в което такъв паметник няма по целия свят

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече