Китай разтърси света с данни за COVID-19

Китай е споделил с международната общност най-много данни във връзка с COVID-19, както и резултати от изследвания. Това съобщи днес министерството на външните работи на Китай, след като Световната здравна организация (СЗО) отново призова за повече информация и пълно съдействие от Пекин, предаде Ройтерс.

"Китай е и единствената страна, която многократно организира експерти, които да споделят със СЗО напредъка при проследяване на заболяването", заяви говорителката на китайското външно министерство Мао Нин на редовна пресконференция.

Говорителката на китайското Външно министерство Мао Нин, Снимка: "Радио Китай"

В изявление от СЗО отново поиска от Пекин да сподели данни и да окаже пълно съдействие, за да подпомогне усилията за установяване на произхода на COVID-19 – белодробна инфекция, чиито първи случаи бяха регистрирани в Централен Китай преди пет години.

По данни на СЗО в света са били регистрирани над 760 милиона случая на COVID-19, както и 6,9 милиона смъртни случая. В средата на 2023 г. международната организация обяви края на COVID-19 като извънредна ситуация за общественото здраве, но уточни, че болестта трябва да бъде постоянно напомняне за потенциалната поява на нови вируси, които биха могли да доведат до опустошителни последици.

Данните от първите дни на ковид пандемията са качени от китайски учени в международна база данни в началото на 2023 г., няколко месеца след като Китай премахна всички ограничения, свързани с COVID-19, и отново отвори границите си за външния свят.

Данните показват, че ДНК от множество животински видове – включително енотовидни кучета – присъства в пробите от околната среда, които са положителни за SARS-CoV-2, вируса, който причинява COVID-19, което предполага, че те са "най-вероятните преносители" на болестта, според екип от международни изследователи, отбелязва Ройтерс.

През 2021 г. екип, ръководен от СЗО, прекара седмици в град Ухан, столица на провинция Хубeй, и околностите му, където бяха открити първите случаи, и заяви, че вирусът вероятно е бил предаден от прилепите на хората чрез друго животно, но това не бе доказано, тъй като проучването се нуждаеше от допълнителни изследвания. Китай неведнъж заяви, че не са необходими повече посещения и че търсенето на първите случаи трябва да се извърши в други държави.

"По въпроса за проследимостта на COVID-19 Китай е споделил най-много данни и резултати от научни изследвания и е дал най-голям принос за глобалните изследвания на проследимостта", заяви Мао.

"Международните експерти на СЗО неведнъж са казвали, че по време на посещението си в Китай са посетили всички места, които са искали да посетят, и са се срещнали с всички хора, които са искали да видят", добави говорителката.

Related posts

Съдът в САЩ отхвърли искане на Тръмп

Брутални закъснения: 10 часа от Варна до София с влак

2 седмици радост за пенсионерите, започва от днес

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече