Китай счупи този рекорд, в основата са 4 риби зебра

Четири риби зебра (Danio rerio) в затворена водна екосистема на китайската космическа станция завършиха жизнените си етапи от растеж до зрелост и размножаване за 43 дни, което е рекорд, съобщава Синхуа.

Резултатите от космическия експеримент са изнесени в научна статия, публикувана неотдавна в списание The Innovation. Затвореният жизнен цикъл на гръбначни от 43 дни представлява ново върхово постижение при космическите екологични експерименти, се казва в статията.

На 25 април четири риби зебра, четири грама водорасли и трима китайски тайконавти на борда на пилотирания космически кораб „Шънчжоу-18“ излетяха в космоса. На 4 ноември екипажът се завърна на Земята и донесе водни проби от космическата екосистема.

Изследователи от Института по хидробиология (ИХБ) на Китайската академия на науките (КАН) и Шанхайския институт по техническа физика на КАН съвместно разработиха експеримента.

Затворена водна екосистема

За целта те създадоха затворена водна екосистема, в която водорасли произвеждат кислород чрез фотосинтеза, за да хранят рибите зебра. Екскрементите на рибите от своя страна осигуряват хранителни вещества за водораслите. Допълнителни хранителни вещества са били вкарвани в аквариума с рибките чрез спринцовка, съобщават от ИХБ.

Рибата зебра е с дължина на тялото от три до пет сантиметра, а двойка здрави представители на вида може да снесе над 300 яйца наведнъж. Те имат повече от 70 процента сходство с човешкия геном, което е от голямо значение за изучаването на биологията, за разбирането на патогенезата на човешките болести и за разработването на нови лекарства, казва Ван Гаохун, изследовател в ИХБ.

На космическата станция тайконавтите успешно събираха водни проби от екосистемата и сменяха кутията с храна за риби. Те установиха, че рибите зебра показват необичайно поведение в микрогравитационна среда, като например плуване с главата надолу, извършване на въртеливи движения и лупинги, каза Ван.

Китай успя да осъществи дългосрочно отглеждане на гръбначни животни в космическата станция, каза Сун Юнхуа, изследовател от ИХБ, като подчерта, че постижението е поставило здрава научна основа за провеждане на повече изследвания в областта на водната биология и медико-биологичните проучвания в космоса и за изпращане на повече гръбначни животни в орбита в бъдеще.

Пробите, върнати от китайската космическа станция, се съхраняват при свръхниски температури и чакат да бъдат изследвани. Понастоящем Китай разполага с повече от 500 лаборатории, които провеждат изследвания, свързани с рибата зебра.

Related posts

Разхвърляха хляб, напоен с антифриз, из София СНИМКА

Ново меле на Орлов мост! Части от коли се търкалят на пътя СНИМКА

Криза: Кладенците пресъхнаха!

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече