Лекарите в шах каква болест поваля българите, доц. Кунчев предупреди, че този симптом…

Дълъг вирус заблуждава лекарите, които се чудят за грип ли става въпрос, за ковид ли, или за пневмония, разказаха майки на деца, цитирани от "Труд", които по празниците обикалят да търсят тестове по аптеките.

Фармацевти се похвалиха, че отдавна не е имало такова масово купуване на проби. И разказаха, че заразените идвали по препоръка на личните си лекари, които ги консултирали по телефона.

Мира П., чийто син е на 10 години разказа, че момчето още преди ваканцията останало у дома заради висока температура. След това не можело да стане от леглото заради болки в мускулите, последвала лаеща кашлица, която не спирала, независимо от сиропите и хапчетата.

Джипита обясниха, че върлуват няколко вида вируси, но най-неприятен бил парагрипният, който продължавал поне десетина дни. В повечето случаи вирусът причинява инфекция на горните дихателни пътища, която може да включва следните симптоми: възпалено гърло, кашлица, треска, отичане на лигавицата на носа, което води до запушване, болки в ушите, липса на апетит, обясни пред д-р Лиляна Данева.

Според нея в повечето случаи симптомите на парагрип не са тежки и могат да бъдат подобни на тези при обикновена настинка. Понякога обаче симптомите прогресивно се влошават и водят до инфекции на долните дихателни пътища – в бронхите (бронхит), в по-малките дихателни пътища (бронхиолит) или в самия бял дроб (пневмония), поясни д-р Димова.

И допълни, че симптомите на инфекция на долните дихателни пътища могат да включват недостиг на въздух, хрипове, болка в гърдите, лаеща кашлица, шум при дишане.

Според инфекционисти децата под 18-месечна възраст, хората с отслабена имунна система и по-възрастните са изложени на най-голям риск от тежки симптоми на параинфлуенца.

Необходимо е търсенето на спешна медицинска помощ при затруднено дишане, подчертаха медиците. Те припомниха, че парагрупният вирус се предава по въздушно-капков път чрез кашляне и кихане или чрез докосване на предмети, върху които е попаднал вирусът и след това докосване на носа, устата или очите.

Както при настинката и грип, парагрипът може лесно да се предава от човек на човек. Самият вирус е доста устойчив и може да оцелее върху повърхности до 10 часа. В резултат на това той има способността да се разпространява бързо на места, където има събиране на хора, като детски градини и начални училища.

Лекари подчертаха, че за разлика от грипа, при който симптомите се появяват внезапно, при парагрипа те се развиват в рамките на 3 до 10 дни.

Според джипита, ако симптомите на парагрип са леки, обикновено няма нужда от медицинска намеса. В случаи на треска или болки в тялото подходящ е приемът на парацетамол или лекарство за настинка и грип без рецепта (като нестероидни противовъзпалителни средства). Педиатри обясниха, че на деца и юношите не трябва да дава аспирин поради опасност от възникване на синдром на Рей.

Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор: Кашлицата продължава по-дълго

Продължава да има голям коктейл от различни вируси. Най-много са хванатите и отчетени риновируси. Вече има малко повече случаи на грип, продължава ковида.

Освен това върлуват и поне още пет-шест вида вируси – парагрипни, респираторно синцитиални… Протичането не е особено тежко, дори в повечето случаи заразените не вземат болнични, но кашлицата продължава по-дълго и това е неприятно. Това е особеност на циркулиращите в момента вируси.

Ако няма бактериални усложнения, не се приема нищо. Като клиника инфекцията не е много тежка, тъй като дори температурата не е много висока. Само продължителността е по-голяма.

Пик на грипа се очаква в края на януари, но ще видим какъв ще е резултатът след празниците и дали от по-масовите контакти по-рязко ще се вдигне заболяемостта.

Професор Тодор Кантарджиев: Туршия и зеле против инфекциите

Против вирусите, киселото зеле и туршията са прекрасни антиоксиданти, добре действат и стимулират. Те дават богатство на микроорганизми, на лактобацили, чийто клетъчни стени са добър стимулатор на имунитета.

Киселото зеле и туршиите уравновесяват чревната флора или както сега се казва микробиотата на червата. Лактобацилите и дрождите, които са във ферментиралите туршии и киселото зеле, са един от стимулаторите на флората. А преди стотина години, през зимата това е било единственият начин за добавяне на витамин C към храната на българина.

Консервантите, които присъстват в голяма част от храните на българина, освен всичко друго, убиват и нормалните бактерии и дрожди, които живеят в червата ни.

В момента има много вируси, които причиняват хрема и кашлицата.

Остатъчна кашлица обикновено има след прекарана пневмония или бронхит. Това се дължи на остатъчна инфекция и най-често на бактерии.

В този случай опитният лекар знае кои антибиотици са срещу вътреклетъчните бактерии и как се дават – 7 дни се взима антибиотик, три дена се почива и след това още три дни. Т. е. десетдневен курс с прекъсване.

Антибиотици се приемат по лекарско предписание само за бактериална инфекция. Затова трябва да се реагира, когато има някакъв обществен интерес или се увеличава броя на някои инфекции.

Пик на вирусните заболявания у нас се очаква след Нова година. Хубаво е това, че тази година има ръст на желаещите да се ваксинират срещу грип.

Болните търсят съвети от аптекари

Бум на варицела в Шуменско

Продължава да се задържа високо нивото на заболеваемост от варицела при децата в Шуменско. За последната седмица 19 са официално регистрираните случаи при лични лекари. Най-много са заболелите в градовете Шумен, Смядово и Нови пазар. Тенденцията към повишена заболеваемост е от края на ноември, когато са били официално регистрирани 38 заболели.

Официално има спад на острите респираторни заболявания /от 126 промила на 98 промила/, но най-вероятно това е заради факта, че кихащи и кашлящи хора се справят със съвети от аптекари.

По празниците, когато работеха ограничен брой аптеки, струпванията на хора там конкурираха тези в хранителните магазини.

Увеличават се и заразените с грип тип А

Постковид синдром мъчи с кашлица до 3 месеца

Различни вирусни инфекции повалят на легло малки и големи във Варна. Заболеваемостта през декември расте и в седмицата преди Коледа РЗИ отчете 505 случая на остри респираторни заболявания, 14 – на грип, 126 – на варицела, и едва петима с ковид.

Реално заразените с ковид са много повече, защото не винаги тестовете хващат заразата, а и малцина си ги правят, каза д-р Каролина Златева, общопрактикуващ лекар и педиатър с дълъг стаж. Според нея болестта минава сравнително леко, но в много случаи я следва постковид синдром, който може да се проточи до 3 месеца.

Най-честите му прояви са трудно отшумяваща кашлица и умора, а при хора със сърдечно-съдови заболявания води до обострянето им.

Увеличават се и заразените с грип тип А, сред тях има и ваксинирани, но те карат болестта по-леко, обясни д-р Златева, която отчете, че пред кабинета є в първия работен ден след Коледа е имало необичайно малко пациенти. Сред тях са и прихваналите обичайните за сезона вируси, които атакуват с температура и болки в ставите, но за разлика от грипа отминават по-бързо и без усложнения.

Заболелите по празниците да си купят комбинират тест за грип и ковид от аптека, за да могат да получат бързо адекватното лечение, посъветва д-р Златева. Във Варна такива тестове има, цената им е 8 лв.

Инфекцията поразява бронхите

Родители на деца от Благоевград търсят помощ в столични болници

От един месец вирус, който нито е ковид, нито грип, поваля десетки на ден в Пиринско. Почва се с лека кашлица, следва висока температура, втрисане, следва стоварване на легло. Неусетно, казват местните медици. Най-тежко е положението при децата. Там буквално за два дни вирусната инфекция поразява бронхите. Поради липса на достатъчно педиатри, масово родители от Благоевград пътуват до столицата за консултации на децата им. По празниците пък съвсем настана объркване, детските джипита не работеха и пращаха без свян децата на неотложен кабинет.

Затова повечето родители предпочетоха да пътуват до Дупница или столицата, където да получат необходимото внимание и лечение. А там всяка болница има дежурен кабинет за преглед и няма върнат пациент.

Антибиотици не трябва да се вземат, предупредиха лекари. Вирусът е агресивен и еднакво тежко поваля и възрастни и деца. Препоръчват се антивирусни препарати, инхалации, активна почивка и лека храна. Витамин С е задължителен в схемата, препоръчват медиците. Вирусът е упорит и държи от 7 до 10 дни хората болни.

Фармацевтите от Благоевград обясниха, че всеки трети клиент купува антивирусни препарати. Според лекарите масовите събирания, банкети и тържества преди Коледа е довело до рязко увеличение на болните.

Грипът е в нормални граници за сезона

Букет от инфекции тормози великотърновци

Общо 11 случая на ентероколит, 9 на варицела, 6 на скарлатина, 3 на ротавирусен гастроентерит, 1 на туберкулоза, 1 на хепатит В, 2 на COVID-19 и 52 на остри респираторни заболявания (ОРЗ) са регистрирани във Великотърновска област.

През периода общата заболяемост от грип и ОРЗ за региона, оценена чрез системата за сентинелно наблюдение, е 87,65 на 10 000 души население спрямо 96,07 на 10 000 души население. Анализът на данните показва, че заболяемостта от грип и ОРЗ на територията на област Велико Търново е в обичайните за сезона граници.

От РЗИ припомнят, че е в ход имунизационната кампания срещу COVID-19 за есенно-зимния сезон 2024/2025 г. срещу новия вариант JN.1 на SARS-CoV-2.

От началото на имунизационната кампания в Имунизационния кабинет в РЗИ – Велико Търново, са извършени 366 имунизации с новите вариантни ваксини срещу COVID-19.

Related posts

Всички софиянци чакаха с нетърпение тази новина от НИМХ

Почина уважаван наш хирург

Бомба: Топ репортер на Нова избяга от телевизията

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече