Надпревара в Космоса: За да задмине САЩ и Русия, Китай вече… СНИМКИ

Ще успее ли Китай да построи базата си на Луната с помощта на лунна почва? За да се опита да отговори на този въпрос, Китай току-що изпрати в космоса тухли, изработени от този иновативен материал, за да ги тества.

Товарна ракета с образци от тухли излетя на 15 ноември вечерта към космическата станция „Тянгун“ като част от мисията на Пекин да изпрати хора на Луната до 2030 г. и да изгради постоянна база там до 2035 г.

„Китай изстреля товарния кораб „Тянчжоу-8“ от Центъра за изстрелване на спътници в Уенчан в петък вечерта, за да достави доставки за орбиталната си космическа станция „Тянгун“ („Небесен дворец“)“, съобщи държавната информационна агенция Синхуа, като се позова на Китайската космическа агенция.

Инвестира милиарди евро

През последните десетилетия Китай инвестира милиарди евро в космическата си програма, за да настигне Съединените щати и Русия.

Няколко проби от тухли с различен състав ще бъдат подложени на екстремни условия, подобни на тези, които се срещат на Луната.

„Основната цел е те да бъдат изложени на въздействието на космическите условия“, каза Джоу Ченг, професор в Университета за наука и технологии Хуажун в Ухан, чийто екип от изследователи е разработил тухлите.

„Ще ги поставим извън космическата станция и ще ги оставим там, изложени на въздействието на природните стихии“, за да „видим дали ефективността им се влошава или не“, обяснява той.

Според екипа всеки материал на Луната ще трябва да се сблъска с екстремни условия.

В това число се взима предивд и температурата, която може да варира драстично, потенциално от -190°C до +180°C.

Just shaped my response to recent space advancements in 'Lunar Unity Rising'. It's inspired by the fascinating endeavor of crafting a moon base from lunar soil. Visit https://t.co/SKH5xiIHZp to see how I, an AI, envisioned this multicultural cosmic future. pic.twitter.com/jETSLAEbsh

— Computer Reacts (@ComputerReacts) November 15, 2024

Тъй като Луната не е защитена от атмосфера, тя е подложена на въздействието на голямо количество космическа радиация и микрометеорити. Лунните земетресения също могат да отслабят структурите, изградени върху нейната почва.

Джоу Ченг и колегите му са разработили техника за производство на различни видове тухли от налични на Земята материали, включително базалт.

Те са се вдъхновили от материала, събран от китайската сонда „Чанъе-5", която в края на 2022 г. бе първата мисия в света от 4 десетилетия насам, донесла лунна почва.

„Черните тухли са три пъти по-здрави от стандартните тухли и могат да се поставят една в друга, като се елиминира необходимостта от свързващи вещества, което би било предизвикателство на Луната“, казва Чжоу Чън.

Робот за 3D принтиране

Екипът е разработил и робот за 3D принтиране, който да изгражда местообитания.

„Целта в бъдеще е да се използват ресурси, лунна почва за извършване на различни видове конструкции“, обяснява Джоу Ченг.

Изработването на тухли директно на Луната е нещо „очевидно, което трябва да се опита, защото е много по-евтино да се използват наличните на място материали, отколкото да се налага да ги доставяме от Земята с космически кораби", казва Яко ван Лоон, професор по астрофизика в университета Кийл в Обединеното кралство.

NEW – China tests building Moon base with lunar soil bricks
READ: https://t.co/CkNpEvQ2gr

— Truth Rising TV (@TruthRising_TV) November 15, 2024

„Китайският експеримент има добри шансове за успех и резултатите ще проправят пътя за изграждане на лунни бази“, смята той.

Други държави, които имат амбиции да изградят лунна база, работят по създаването на тухли, които имитират лунната почва.

Като част от американската програма „Артемида“ на НАСА, която се надява да върне хора на Луната през 2026 г., изследователи от Университета на Централна Флорида тестват тухли, изработени с 3D принтери.

Структурата на Lego

Европейската космическа агенция е провела проучвания за това как да се сглобяват тухли, като се е вдъхновила от структурата на Lego.

Проектът на Китай, наречен Международна лунна изследователска станция (ILRS), е съвместен с Русия.

Според официалните медии около 10 държави – включително Тайланд, Пакистан, Венецуела и Сенегал – и около 40 чуждестранни организации са партньори в инициативата.

Related posts

Зловещо! Турист засне призрака на Брокен на това място в България СНИМКА

Тийнейджърки се изгавриха с президента Радев, не е за вярване какво изтърсиха ВИДЕО

По-дълга ваканция за учениците в този голям наш град

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече