Направи си сам: Ще ни излезе ли по-скъпо трапезата за Бъдни вечер ВИДЕО

Броени дни остават до Бъдни вечер, когато на трапезата трябва да сложим нечетен брой постни ястия. Според вярванията, колкото повече са те, толкова по-богата и обилна ще е следващата година. Затова и от най-стари времена българинът реди тежки софри с надеждата, че това, което предстои ще бъде по-добро.

За Цеца Белорешка държи на Бъдни вечер задължително да сложи вкусни постни сарми. „Плънката ми за сармите е следната – една чашка ориз, червен лук, малко праз лук, люти чушки, който обича, червен пипер и морков. Смесва се и се свиват сармичките”, обяснява тя пред Нова телевизия.
Има обаче и тайна съставка – зелев сок. Той е важен, за да станат сармите хем крехки, хем по-вкусни. „Редят се в гювеча и слагам от зелевия сок, за да са малко кисели”, казва Цеца.
Може да не е за вярване, но зелевият сок е газиран. И това обаче се прави с майсторлък. „В подаръчните торбички слагам ориз по 2 торбички, после в бидона и водата става като газирана. Конкуренция е на шампанското. Слагам и ябълки, за да е ароматно”, разкрива още жената.

Изчисления за Коледа

Проста сметка обаче показва, че едно от основните блюда за Бъдни вечер може да се окаже доста скъпо. Килограм кисела зелка на пазара струва 2,50, а в търговската мрежа малка зелка със зелев сок в 5-литрова кофичка на промоция е 10 лева. А върху масата на Цеца буквално се е изсипал рогът на изобилието. И човек неминуемо си задава въпроса забогатяха ли пенсионерите в Северозапада или познават пазара в детайли така, че да надмогнат цените?
„Аз много, много не ходя по пазарите, защото не мога да се придвижвам и затова си отглеждам ябълките в градината. Имам 4-5 различни сортове”, добавя Цеца.
Има две огромни щайги, за които пенсионерката няма да плаща 1,50 лева за килограм. При цени на сухите чушки между 0,60 и 0,70 лева, Цеца си има наниз домашни. С труд си е спестила купуването на килограм боб на цени между 3,50 и 6 лева. Затова няма проблем да сготви традиционните 9, че и 11 постни ястия за Бъдни вечер.
„Туршията аз съм си я правила, зеленият боб аз съм си го произвела и си го консервирам. Градинката ми не е много голяма. Аз съм пенсионер-инвалид, но в градината си посаждам всичко – домати, чушки, краставички, зелен боб”, посочва още Цеца.

Без разхищение

Въпреки, че това изобилие не е купено от магазина, тя не изхвърля храната, която традиционно остава след Бъдни вечер. Ползва я за гарнитура на месото или я прибира във фризера. „Всичко се съхранява. Няма начин сега на тия времена да се изхвърля храна. Хем е скъпо, хем не си заслужава да готвя пак втори, трети път”, казва още тя.
А на Бъдни вечер освен традиционната трапеза, най-важното нещо все пак е това, което си пожелаваме. „Здраве, работа, мир, спокойствие най-вече”, добавя Цеца.

Related posts

Хитът на зима 2025: Това са най-актуалните цветове СНИМКИ

В първите дни на Новата година: Мария обяви гореща новина ВИДЕО

Важно: Изтича срокът на близо 314 хил. винетки

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече