Нещо страшно се случва на това райско кътче, любимо на българите

Охридското езеро, обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО, простиращо се между Северна Македония и Албания, е изложено на риск от замърсяване, прекомерен риболов и градско развитие, твърди структура на ООН и експерти, пише Kathimerini.

Езерото е едно от най-старите в Европа и датира отпреди 3,5 милиона години. То е дом на около 200 уникални вида и е значителна туристическа атракция и източник на приходи за Северна Македония и Албания.

През 1979 година северномакедонската страна на Охридското езеро е обявена за обект на световното наследство, а през май 2019 година ЮНЕСКО включи и албанската част на езерото.

В доклада си за 2024 година, ЮНЕСКО предупреди за лошото качество на строителството на недвижими имоти около езерото и свръхуризма по крайбрежието. Тя също така предупреди както Северна Македония, така и Албания, че не са предприети мерки за справяне със съществуващите заплахи и за предотвратяване на нови.

"Състоянието на природната забележителност не се подобрява и не се наблюдава положителна тенденция за започване на възстановяване на нейната цялост“, заявяват от ЮНЕСКО.

Замърсяването непрекъснато се увеличава

Биологът д-р Златко Лефков изтъкна, че замърсяването "непрекъснато се увеличава“ и че то се отразява негативно на местните видове и биоразнообразието на езерото.

"Някои по-рано редки или отсъстващи видове изземват жизнено пространство от биологично важни видове“, посочи той, цитиран от Фокус.

По официални данни в района около Охридското езеро, който включва градовете Охрид и Струга от северномакедонска страна и Поградец в Албания, живеят около 170 000 души, което е приблизително 56% увеличение през последните 50 години.

Местните власти твърдят, че са необходими инвестиции в изградената през 80 години на миналия век канализационна инфраструктура, тъй като тя вече не може да поеме десетките туристи, които се стичат към езерото като по-евтина алтернатива на морето, заяви Орхидея Тасевска, ръководител на хидробиологичния институт в Охрид.

"Има проектни предложения, но държавата трябва да намери средства, за да реализира тези инициативи“.

Природозащитниците също така предупреждават, че реките, вливащи се в Охридското езеро, и по-малките крайбрежни селища са постоянни източници на замърсяване.

Related posts

Борисов вдигна парламента на крака: Ако продължаваме така, аз и Бойко Рашков… БЛИЦ Live

Кристина Патрашкова изригна заради “Стани богат”: Това е дъното!

Баба ме излекува от цистита с тази рецепта

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече