Пентагонът “напипа” слабост в руската отбрана

До края на 2024 г. ВВС на САЩ планират да подпишат договор с Northrop Grumman за партида стратегически бомбардировачи B-21 Raider. Очаква се те да влязат в експлоатация през 2025-2027 г. Възможно е обаче сроковете да бъдат изместени – през годините на разработката цената на B-21 се е увеличила значително, пишат западните медии.

Решението за разработката на перспективния стратегически бомбардировач е взето пре 2014 година. Проектът е поверен на концерна Northrop Grumman, който създаде предишното поколение стелт ракетоносец B-2 Spirit за Пентагона.

Сглобяването на първия летателен модел за ВВС започна през септември 2019 г. и за първи път беше представен на широката публика на 2 декември 2022 г. в завода на корпорацията в Палмдейл, Калифорния. В момента има около дузина бомбардировачи на различни етапи на сглобяване.

Бомбардировач

B-21 Raider има аеродинамичен дизайн на летящо крило и е подобен на външен вид на своя предшественик B-2. Вярно е, че е по-компактен: размахът на крилата е 45 метра срещу 52. Подробни тактически и летателни характеристики на бомбардировача не бяха разкрити.

Известно е обаче, че самолетът е дозвуков, способен да достигне максимална скорост от 0,8 Маха. Машината може да носи до девет тона оръжия – от високоточни крилати ракети JASSM-ER с обсег до хиляда километра до ядрени бомби B-61 в най-новите модификации.

Разработчиците на B-21 твърдят, че значително са намалили радарната сигнатура на самолета. По-специално беше съобщено, че радарът на съвременната руска зенитно-ракетна система С-400 не е в състояние да го открие на големи и средни разстояния.

Дали това е истина или е рекламен слоган все още не е ясно. В историята никога не е имало примери за военна конфронтация между стелт бомбардировачи и развита система за противовъздушна отбрана.

Освен това създателите на самолета твърдят, че при проектирането му е използвана архитектура на отворени системи, което ще улесни последващата модернизация в бъдеще.

Изкуствен интелект

Машината може да работи в многодомейновата информационна мрежа за командване и контрол Joint All-Domain Command and Control (JADC2) и разполага с усъвършенстван изкуствен интелект. Бъдещите планове включват разработването на безпилотна версия, но е рано да се говори за това.

Според оценките на Пентагона B-21 ще стане основният стратегически бомбардировач във ВВС на САЩ поне до средата на този век.

Първоначалните планове на ВВС включваха придобиване на 80-100 самолета на цена от 550 милиона долара всеки, последвано от възможно разширяване на флота до 175-200 единици.

Тези машини са били замислени като по-евтин заместител на B-2, всеки от които е струвал на американския бюджет милиард долара. Въпреки това до 2019 г. цената скочи до 670 милиона, а сега е много близо до милиард.

Основната роля, възложена на тези бомбардировачи, е да сдържат КНР.

Задачата им в случай на хипотетичен конфликт е да ударят дълбоко в континентален Китай, да атакуват кораби и военноморски бази, да извадят от строя ключови инфраструктурни съоръжения и да унищожат пунктовете за разполагане на войски.

Предвижда се да работи в условия на активно противодействие на ПВО. А ако конфликтът прерасне в ядрен, по стратегически цели ще бъдат пуснати специални боеприпаси. Всичко това в пълна степен важи и за хипотетична война с Русия.

Related posts

Важно за всички шофьори: Обрат и нови правила

Костадин Костадинов с бомба от парламента

Сензационна находка край Лом, ето кой е живял тук

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече