Имотните измами "на зелено" продължават с пълна сила. Такъв сигнал дойде до редакцията на БЛИЦ от наши редовни читатели. В съобщението си М.Г., Ф.Р., Ж.Ц посочват, че темата е особено наболяла в последно време, заради бума на строителството на жилища. Читателите ни подробно описват частен случай, с който да предупредят други потенциални жертви.
Ето какво гласи и самият сигнал:
При интерес от Ваша страна бихме могли да организираме и една опознавателна среща.
Брокери на недвижими имоти съветват: „Не се залъгвайте, че измамите с покупки „на зелено“, са останали в миналото и вече не можете да станете жертва на мошеническата схема”.
Заради нароилите се „предприемачи“ и всевъзможни тарикатски схеми и към днешна дата можете да се окажете с чаша студена вода в ръце при покупка на жилище, ако не сте проучили внимателно строителя и компанията, предлагащи услугите си на имотния пазар.
Известната бивша брокерка Бистра Мощева, разследвана за инвестиционни измами, е подхванала нов бизнес – строителство и търговия с недвижими имоти.
Фирма „Ем Джи-Стройкомерс” е основана на 7 октомври 2024 г. Седалището на компанията се намира в гр. София, а началният внесен капитал е в размер на 5 000 лева. Мощева е поверила управлението на фирмата на баща си – Велислав Мощев.
Проверка показа, че компанията се занимава с продажба на имоти „на зелено” през един непрофесионално направен сайт, в който липсва каквато и да е полезна информация за вероятните купувачи. „Зад тези компютърни графики на външен вид на сгради се крие вашият апартамент” – това е посланието, на което кандидат-инвеститорите трябва да се хванат.
Профилът на фирмата на практика липсва, както и управляващите го органи и длъжностни лица. Нещо повече, пиарът идва в повече. Пише –черно на бяло, че фирмата има 20-годишен опит, при положение че тя е буквално на дни. Адресът също е загадъчен: „Град София – кв. „Малинова Долина”.
Делата срещу въпросната дама обаче разкриват, че на предишното си поприще тя не е била сама. Стана известно, че на 5 юли тази година беше внесен обвинителният акт срещу Мария Табакова, бивш инвестиционен консултант, съратничка на Мощева. Двете са делели една дейност, един офис, работили са по едни и същи схеми.
Последната е обвиняема по две дела за измами. Едното е в СДВР, където тя се разследва за измама в съдружие с други лица.
Брокери споделят, че най-често кандидат-новодомци са шокирани от схемата, по която действат някои инвеститори. Тъй като сградата е само на изкоп, инвеститорите правят атрактивна отстъпка при сключване на първоначалния договор за покупко-продажба, а след известно време неочаквано вдигат цената, като искат периодично преподписване на договора.
Естествено, оправданията са ясни – има инфлация, строителните материали поскъпват. Така, след като сте били доволни от сделката и сте мислели, че като платите „на зелено“ ще ви излезе по-евтино, се оказва, че накрая ще влезете вътре с доста пари.
А предприемачите по свое усмотрение качват периодично цифрите, като ви принуждават да подписвате анекси към основния договор. Ако обаче откажете преподписването с актуализираните цени, фирмата просто ви реже, прекратява договора едностранно и ви информира, че ще ви върне парите и няма да ви предостави имота.
Юристи предупреждават че договорите на „зелено“ са едни от най-сложните търговски актове. Докато преди ковид пандемията до 2020 г. рискът от покупка „на зелено“ включваше предимно риск от недовършен строеж или инвеститорът да продаде имота, за който сте сключили предварителен договор, на трето лице, или опасност от покупка на имот с ипотека в полза на банка срещу отпуснат на строителя банков кредит за изграждането на обекта, сега подводните камъни са повече.
Потърпевши разказват, че след като са внесли първоначалната сума, след покупка „на зелено”, били бомбардирани от настоятелно искане за нови цени, близо с 40% по-високи от заявените в договора. Строителният предприемач обяснява, че при несъгласие ще прекрати едностранно договора. В същото време се оказва, че той предлага въпросните заявени апартаменти за продажба на други хора, явно склонни да платят по-високата цена.
В много от случаите предприемачите се аргументират, че не са получили парите за ДДС, които те умишлено не са искали, за да използват това като алиби и да вменят вина на купувачите. Това прави излизането от „изкопа” много трудно.