Вариант на хитовия по цял свят “Дубайски шоколад”, с атрактивен зелен цвят, у нас масово се търгува по 10, 20, 30 и дори над 40 лева.
Браншовици изразиха съмнения, че се касае за ментета, а не за оригиналния ориенталски десерт, който се продава около 260 лв. за кг.
В България се оказа, че стоката се продава с претенции за оригинал, като цената не е за килограм, а за традиционно блокче от 100 гр.
Търговията се върти в интернет, където наши търговци бързо са намерили начин да се възползват от интереса към продукта – цените не са обявени официално в публикациите и се дават само при запитване и поръчки в индивидуална комуникация.
Зад истерията по въпросния шоколад мнозина браншовици провидяха мощно спонсориран маркетингов трик в социалните мрежи и се усъмниха в качеството на въпросната продукция.
“Чуждопоклонничеството е феномен, който се пренесе и в кулинарията, това ни е заложено от векове. Да имаме интерес към чужди продукти, съмнителни по своя произход, но да не уважаваме родното производство.
Нищо повече от потребителски снобизъм и демонстрация, че сме в крак с тенденциите. Имаме доста по-впечатляващи български десерти”, коментира пред “Труд news” Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на сладкарите и хлебопекарите.
“Това е поредният продукт, който се представя като незаменим, извънземен и уникален. А в действителност не е стока от първа необходимост”, допълни Кукушева.
От бранша подлагат на съмнение произхода на шоколада. Дубай не е страна в ЕС и не би следвало вносът му да е поголовен. Появиха се дори хипотези, че десертът се приготвя в страни от Европа, или в още по-лошия случай: в някоя мазе или гараж, където се опакова на конвейер.
Кукушева отбеляза, че не е оптимист, че Българската агенция по безопасност на храните ще има времева, техническа и физическа възможност да осъществи контрол какво има в “Дубайския шоколад”.
Създателите на оригиналния десерт удариха джакпота с този продукт и шапка им свалям – аз лично обаче не бих го яла, защото е бъкан със захар, каза Светлана Роу.
Шеф Силвена Роу: Случайно го създадоха миналата година, оригиналът струва 260 лева
Оригиналният “Дубайски шоколад” струва 420 дирхама или 260 лева. Той бе случайно създаден миналата година от едно малко сладкарско ателие, наречено “Fix desert chocolatier”. Браво на тях, че популяризираха Дубай, удариха джакпота с този продукт и шапка им свалям.
Аз лично обаче не бих го яла, защото е бъкан със захар, а това е против философията ми за здраве и дълголетие. Опитах веднъж едно дребно парче и от сладост не успях да го преглътна, заяви шеф Силвена Роу, мастър готвач в сладкарството и собственичка на ресторант за здравословно хранене в Дубай.
“Няма какво да си кривим душата – всеки обича сладичко. Обаче като се замисля какво има в този пълнеж – той е изцяло съставен от брашно, захар и мазнина. Една калорийна бомба. Нищо полезно за стомаха, мозъка, сърцето. Кадаифът е глутен, кремът не е чист тахан от шамфъстък, а е наблъскан с бяла захар, палма и какви ли не трансмазнини.
Полезният шоколад е над 70% какао, а този дали има и 30%. Комплименти за колегите, че направиха такъв фурор с продукта, но има една българска поговорка – “много шум за нищо”, каза шеф Роу.
Пред изданието тя сподели, че много приятели са я карали да направи аналог на “Дубайския шоколад”, но в полезен вариант.
“Няма как да се направи здравословен вариант. И да направя – той няма да е така сладък”, посочи Роу.
Подвеждане за потребителите
Истинският се прави от марципан
Оригиналният марципан се приготвя от смлени на брашно бадеми и захар. Именно с такава марципанова маса е направен “Дубайският шоколад”, който се продава в момента у нас под различни марки и етикети.
“Тогава не бива да се казва шоколад, а дубайски марципан. Наименованието подвежда потребителите”, категорична е Мариана Кукушева.
Яркозеленият цвят в пълнежа на ориенталското изкушение се постига от шамфъстък, примесен с натрошен и предварително изпечен кадаиф.