Увеличение на цените на горивата у нас за последната седмица, регистрира сайтът fuelo.net. При дизела увеличението е с 2 стотинки за седмица, като тенденцията е поскъпването да продължи.
Към повишение е и прогнозата за цената на най-масовия бензин А95, който за седмица е поскъпнал с 1 стотинки и вече гони 2,50 лв. за литър на бензиностанциите.
"Това минимално поскъпване, което виждаме, е заради конфликта в Близкия изток.
Може да има поскъпване с още една-две стотинки, като говорим за светлите горива, малко по-различна е ситуацията с пропан бутана, защото в този период на годината самото производство има увеличени разходи.
Другата новина, която смъква цените, е, че няма търсене на пазарите на горива, икономиките буксуват, но като цяло потреблението на горива в световен мащаб е по-ниско, отколкото миналата година".
Това каза председателят на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива Димитър Хаджидимитров.
Според него тази тенденция ще се запази до края на годината, дори в началото на 2025 година.
Цената ще се задържи под 85 долара на барел
"Цените са стабилни, те са свързани и с изборите в САЩ. Там нямат интерес цената на барел да бъде над 85 долара. Какво ще стане след изборите – ще видим, но като цяло администрацията на Джо Байдън държи цената да се задържи под 85 долара. Някои производители не са съгласни с това", допълни Хаджидимитровв ефира на Bulgaria ON AIR.
Той подчерта, че Израел много рядко се съобразява със съседни държави и съюзници.
"Те правят каквото са си решили, не знам какво са си наумили, но ако се случат по-сериозни атаки към Иран и Техеран реши да затвори цели пролив там, тогава ще видим рязко избухване на цената.
Но това едва ли ще се случи до президентските избори в САЩ", коментира председателят на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива.
Малки бензиностанции – малка надценка
Хаджидимитров успокои, чедържавният ни резерв е гарантиран на 100%.
"Няма фирма, която да не си е изпълнила ангажимента. Има малки бензиностанции, които продават с по 10-15 стотинки по-малко от големите вериги. Това е абсолютно нормално, защото при тях оперативните разходи са по-ниски, разходите за обекти за по-ниски също. Те могат да си позволят по-ниска надценка, добави гостът.
Според него понякога рафинерията ни продължава да работи с руски петрол.