Страх от ядрена война предизвика масово изкупуване на бункери!

Когато Бърнард Джоунс-младши и съпругата му Дорис построяват дома на мечтите си, те не пестят ресурси. Плувен басейн в пещера с водопад за горещите летни дни. Домашно кино за уютни зимни вечери. Овощна градина за събиране на реколтата през есента. И огромен подземен бункер в случай на бедствие.

„Светът не става по-безопасно място“, каза той.

„Искахме да сме подготвени.“

Под невзрачен метален люк в близост до частното баскетболно игрище има скрито стълбище, което води надолу към стаи с легла за около 25 души, бани и две кухни, които се захранват от самостоятелен източник на енергия.

С вода, електричество, чист въздух и храна те се чувстват готови за всяко бедствие, дори за ядрен взрив, в своя буколически дом.

Лидерите в областта на глобалната сигурност предупреждават, че ядрените заплахи нарастват, тъй като разходите за въоръжение са се увеличили до 91.4 млрд. долара през миналата година. В същото време продажбите на частни бункери се увеличават в световен мащаб – от малки метални кутии, в които може да влезете само с пълзене, до екстравагантни подземни имения.

Критиците предупреждават, че тези бункери създават фалшива представа, че ядрената война може да се преживее. Те твърдят, че хората, които планират да преживеят атомен взрив, не се фокусират върху реалните и настоящи опасности, породени от ядрените заплахи, и върху критичната необходимост да се спре разпространението на оръжия за масово унищожение.

Междувременно правителствените експерти по бедствията твърдят, че бункерите не са необходими. Ръководството от 100 страници на Федералната агенция за управление на извънредни ситуации за реакция при ядрена експлозия се фокусира върху това населението да се прибере и да остане вътре, в идеалния случай в мазе и далеч от външните стени поне за един ден. Тези съществуващи помещения могат да осигурят защита от радиоактивни валежи, казва американската Федерална агенция за извънредни ситуации.

Същевременно все повече купувачи казват, че бункерите предлагат чувство за сигурност. Пазарът на бомбоубежища и противоаварийни укрития в САЩ се очаква да нарасне от 137 млн. долара през миналата година до 175 млн. долара до 2030 г., според доклад за пазарно проучване на BlueWeave Consulting. В доклада се казва, че основните фактори за растежа включват „нарастващата заплаха от ядрени или терористични атаки или граждански безредици“.

Привържениците на неразпространението на ядреното оръжие се възмущават от бункерите, убежищата и всякакви предположения, че ядрената война може да бъде водена и да оцелеем след нея. „Всъщност бункерите не са средство за оцеляване при ядрена война, а средство, което позволява на населението да издържи психологически на възможността за ядрена война“, казва Алисия Сандърс-Закре от Международната кампания за премахване на ядрените оръжия.

Тя нарича радиацията „уникално ужасяващия аспект на ядрените оръжия“ и отбелязва, че дори оцеляването след радиоактивните облъчвания не предотвратява дълготрайни здравни кризи, които се предават на поколенията, пише hicomm.bg.

„В крайна сметка единственото решение за защита на населението от ядрена война е премахването на ядрените оръжия.“

Related posts

Страшно е! Пламна искрата на войната на Балканите

Цяла България застина след това убийство в Слънчев бряг заради фаталната Ивет и 50 лв. СНИМКИ

Катастрофа затвори пътя към Пампорово, колоната е километрична

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече