Тагарев проговори, каза да даваме ли 5% от БВП за отбрана като член на НАТО

Призивът на невстъпилия още като президент на САЩ Доналд Тръмп към страните от НАТО за 5% от БВП за отбрана са нереалистични, каза бившият военен министър проф. Тодор Тагарев в интервю пред БНР.
“5% от БВП са огромни разходи. През 2024 г. САЩ бяха с 3,38% от техния и приблизително толкова остава. А Полша и Естония имаха разходи по-големи от тези на САЩ и като процент от БВП. Това е цел, която страните на НАТО дискутираха отдавна, но я приеха като ангажимент да се постигне до 2024 г.”, коментира той и уточни, че тези 5% от БВП е приета като цел още през 2014 г.
Според проф. Тагарев целта вече е постигната от почти всички страни членки на НАТО, с изключение на средиземноморските – Италия, Португалия и др.: “Не защото Тръмп е настоявал, а заради мащабната война на Путин през 2022 г. и преоценката на средата за сигурност. Повечето страни минаха 2%, други минаха 4%, някой гонят 5%.

По-различен начин се възприема заплахата. Във Вилнюс още страните признаха, че 2% е минимум. Сега 5% не е реалистично, то би било голямо натоварване на страните в НАТО, имайки предвид сегашната ситуация. Ако Путин изгражда капацитет за бъдеща агресия в Европа, тогава можем да говорим за 5%, но мисля, че не е реалистично това".
Бившият военен министър припомни, че за 2023 г. бюджетът за отбрана е увеличен с 400 млн. лв. и за 2024 г. също с още толкова:
“Спазихме изискванията на бюджета и социалните разходи. Сега министър Запрянов говори, че новата ни цел трябва да 2,5% от БВП, защото тези 2% не са достатъчни за изграждане на отбранителните способности на България”.
За влизането на Украйна в НАТО проф. Тагарев каза: “Изявленията, които дават хората от обкръжението на Тръмп и той самият, че са склонни да приемат условието на Путин, Украйна да не става член на НАТО в обозримо бъдеще, означава, че едва ли Украйна може да разчита като гаранция за сигурността си при споразумение за прекратяване на огъня.

Едната алтернатива е да се предоставят гаранции на Украйна, каквито САЩ дават на Япония и Южна Корея. Други варианти са на Украйна да бъде оказана огромна военно-техническа помощ, за да може сама да се защити и да си гарантира сигурността. Това е най-вероятният вариант".
Според него трудно ще се намери решение за мирно споразумение за Украйна, защото Путин не дава индикации че е склонен да се откаже от целите си и иска да върне Украйна от пътя към ЕС и НАТО.
Проф. Тодор Тагарев смята, че изказването на Тръмп за Гренландия и Панамския канал не са притеснителни за използване на мащабна сила, защото това не може да случи без решение на Конгреса на САЩ.

Related posts

Супер скандал! Ето го човека, който иска да оправи Кирил Петков! СНИМКИ

Египетски бизнесмен финансира ремонт на църква в Средногорието

Първото казино в България, било е царско, а сега – трагедия

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече