Това не е кадър от филм за извънземни, а снимка от небето над България. Всъщност това са лещовидни облаци се появиха на много места в страната.
Причудливите облаци са забелязани над София и Копривщица става ясно от социалните мрежи.
Как се формират те?
Влиянието на планините върху вятъра се изразява във възникването на различни местни ветрове, които могат да се разглеждат като смущения върху общата атмосферна циркулация.
В съответствие с причините, които ги пораждат, местните ветрове могат да се разделят на две групи: термични и предизвикани от механичното влияние на релефа.
При обтичането на подветрената страна се образуват вълни (планински вълни), които са вертикално напречни и които при достатъчна влажност на въздуха стават “видими”.
Облачността, която се вижда, като вълнички се образува от вятъра и орографията. Това са тези прочути лещовидни облаци. Виждат се добре над Стара планина, пише Метео Балканс.
Лещовидните облаци
Лещовидните облаци (на латински: Lenticularis с форма на леща, от lenticulalentil) са неподвижни облаци, които се образуват предимно в тропосферата, обикновено в паралелно подравняване по посоката на вятъра. Те често са сравними на външен вид с леща или чинийка.
Докато въздухът се движи по повърхността на Земята, често се срещат препятствия, включително природни обекти, като планини или хълмове, и изкуствени структури, като сгради и други конструкции, които нарушават въздушния поток и го превръщат във „вихри“ или области на турбуленция.
Въздушни вълни
Когато влажен, стабилен въздух “тече” над по-голям въздушен вихър, като тези, причинени от планини, серия от обширни въздушни вълни се образува от подветрената страна на планините.
Ако температурата на гребена на вълната падне под точката на оросяване, влагата във въздуха може да се кондензира и да образува лещовидни облаци.
При определени условия дълги низове от лещовидни облаци могат да се образуват близо до гребена на всяка следваща вълна, създавайки формация, известна като "вълнов облак".
Тези вълнови системи могат да произвеждат големи възходящи потоци, понякога достатъчни, за да се кондензира водната пара и да се предизвика образуването на лещовидните облаци.