Кристиан Линднер, лидерът на либералната Свободна демократическа партия (СвДП), чиято оставка като финансов министър на Германия бе поискана вчера от канцлера Олаф Шолц, каза, че канцлерът е опитал да го принуди да се откаже от записаната в конституцията на Федералната република дългова спирачка (конституционно определения таван на държавния дълг – бел. ред.), съобщава Ройтерс.
"Олаф Шолц отказва да признае, че страната ни се нуждае от нов икономически модел", каза Линднер пред репортери след провала тази вечер на преговорите между партньорите в управляващата коалиция. "Олаф Шолц показа, че не притежава силата да даде нов тласък на страната ни."
"Вместо това днес следобед канцлерът ми постави ултиматум да се съглася на спиране на прилагането на конституционно записаната дългова спирачка. Не можех да го направя, защото това би означавало да наруша клетвата, която съм положил при встъпването си в длъжност”, каза Линднер.
Шолц обясни уволнението на германския финансов министър
Той добави, че неолибералната му партия, която към момента е напът да отпадне от парламента на изборите, които вероятно ще се произведат в края на март, е готова да носи отговорност и да се бори да докаже това и в друго правителство, отбелязва Ройтерс.
Уволненият финансов министър Кристиан Линднер обвини канцлера Олаф Шолц, че преднамерено е предизвикал разпадането на левоцентристката управляваща коалиция в Германия, предаде ДПА.
"Внимателно подготвеното му изявление от тази вечер само показва, че Олаф Шолц вече не не се интересува от постигане на жизнеспособно за всички споразумение, затова е избрал да предизвика калкулиран разпад на коалицията", каза Линднер, лидерът на либералите от Свободната демократическа партия (СвДП).
Шолц тласка Германия към етап на несигурност, добави той.
Линднер обвини коалиционните си партньори от Германската социалдемократическа партия (ГСДП) на Шолц и Зелените, че не са се съгласили да приемат предложенията му за подобряване на икономическото положение на Германия дори като основа за дискусии.
По думите му Шолц отказва да проумее нуждата от нов модел за развитие и съживяване на германската икономика.
"Той от доста време е престанал да обръща подобаващо внимание на икономическите тревоги на хората", каза Линднер.
"Насрещните му предложения са слаби, лишени от амбиция и не помагат с нищо за преодоляване на фундаменталния проблем на нашата страна, а той е растежът. Само чрез него можем да съхраним нашето благоденствие, социална сигурност и отговорно поведение към околната среда."