Кое е най-старото пристанище в България? Мнозина биха отговорили на този въпрос, посочвайки някой от големите ни портове – Бургас или Варна, но истината е, че съвременното българско корабоплаване се ражда на река Дунав.
Първото пристанище е разположено на голямата река, свързваща сърцето на Европа с Черно море, и се казва Лом. То е създадено преди 186 г. през 1838 г. и активно включва стопанския живот в Мизия с богатата Австрийска империя.
През далечната 1837 г. на ломския бряг за пръв път акостира австрийски кораб. През следващата година е построено и пристанището с кей или както тогава са го наричали ломска „скеля“. Това дава началото на икономически и културен възход на града.
Пристанището става врата към Европа
Постепенно пристанището се налага като нашата входно-изходна врата за страните от Западна и Централна Европа. То играе ключова роля в цялостния социално-икономически живот на региона и е структуроопределящо за област Монтана.
Пристанище Лом има и стратегическо знамение. Тук се пресичат два паневропейски коридора – №4 и №7. То е отворено и за товари от Гърция и РС Македония. А чрез канала Рейн-Майн-Дунав всички водни маршрути от Северно море достигат до Лом.
През 2013 г. правителството избра за концесионер на пристанището „Порт инвест“, което е собственост на Параходство „Българско речно плаване“.
Днес портът разполага с 5 кея и 13 корабни места. На територията на терминала има изградени граничен контролно-пропускателен пункт, митнически пункт, пункт за фитосанитарен контрол и други. Товарите от и за пристанището се превозват с автомобилен, жп и воден транспорт.