Австралийците Клаудия и Робърт Бъшоу прелетяха 15 хиляди километра от Сидни, за да се венчаят по българските обичаи в павликенското село Вишовград.
Доведоха си 60 гости от Австралия и Великобритания, а лудата им сватба беше първата от години, която се случи в селцето с 250 жители. Булката ритна менчето с вода, поръсиха младоженците с жито да имат деца, а бабите от ансамбъл "Вишовградски славейчета" пяха на сватбарите, които се хванаха и на кръшните български хора, съобщава БНР.
Два дни сватба
Два дена павликенското село Вишовград празнува, а мало и голямо се събра на сватбата на австралийците Клаудия и Робърт.
Идеята да се венчаят по българските традиции хрумнала на 26-годишната Клаудия, която е машинен инженер. Младата жена се прехласнала по Вишовград и розовата къща с огромен двор миналата година, когато за първи път дошла да види имота, който майка ѝ си купила в павликенското село, където една десета от населението е чужденци – британци, белгийци и холандци.
"Защо да не се омъжа тук? Исках да се почувствам различно. Мама живее тук. Тя харесва мястото. Хората са любвеобилни и прекрасни. И си помислих – о, това е прекрасна идея, ще се омъжа във Вишовград. Всичко е прекрасно, атмосферата е приятелска, намерихме вълшебно място и всички ни приветстваха с добре дошли", сподели булката.
Добра поличба
И така на шега инженерът Клаудия и месарят Робърт дойдоха във Вишовград от Сидни, където живеят, за да се врекат във вярност в добро и лошо. В слънчевия и топъл ден на лудата си българска сватба младото австралийско семейство видя пророчество за щастлив и безоблачен семеен живот.
"Мястото е прекрасно, хората са чудесни, кметът е много разбран човек. Какво повече да иска човек, за да се ожени? Само едно – прекрасна сватба и да си кажем: "Да! Заедно сме от 12 години", казва младоженецът Робърт.
"От 12 години. Много дълго време. Оцеляхме и се оженихме", допълва Клаудия.
С организацията на българската сватба на австралийците във Вишовград се заел местният ерудит доц. Петър Петров, председател на Българската асоциация за селски и екологичен туризъм, от когото всъщност майката на булката купила розовата къща.
Традициите не са това, което бяха, но Клоди и Роб се женят по старата българска традиция, разказва доцент Петров за ритането на менчето от булката и чупенето на писаната паница и защо ги ръсят със зърно:
"Ела се вие, превива", с това се започва. Менчето е ей там, на бордюра. После менчето се пълни със зърно, за да имат много деца. Като ѝ казах, оле, мале, те планират да имат само едно дете. Казвам им: "Няма, това е ритуал. След това трябва да хвърли една чиния и да каже сбогом на къщата си. Баща ѝ трябва да я изведе на малката порта".
Венчани от кмета
В центъра на Вишовград кметът Иван Маринов венча по българския ритуал австралийците, те се подписаха под брачно свидетелство, пиха наздравица и се целуваха. На младоженците кметът пожела:
"Роби и Клоди да се разбират и да прокарват междуобществените връзки между българи и чужденци. Да се уважаваме".
Многобройните гости на австралийските младоженци се хванаха на българските хора, а местните хора ги поздравиха:
"Радваме се, отдавна не сме чували сватба тук, в селото. Всички с желание пристигат. Да са живи и здрави". "Господ да ви пази, здраве, да се върнете читави в Австралия и следващия път да дойдете да се похвалите, че имате бебе".