Бандата Пушен: Тумба бежанци с български и украински паспорти тормози германски град, властите – безсилни

Цяла Германия говори за група от около 30 бежанци, известна като бандата Пушен, която от две години тормози квартал „Вик“ в крайбрежния град Кил. Твърди се, че за една година групата е извършила над 800 престъпления, а полицията е безсилна.

Според Гервин Щьокен, ръководител на отдела по социални въпроси в Кил, бежанците идват от Украйна.

Кои са те?

„Бихме ги класифицирали като роми“, каза Щьокен пред „Kieler Nachrichten“. Други идват от българската граница с Турция и говорят сравнително добре турски, но повечето са неграмотни, добавя той.

(Снимка: BILD)

По думите му, те са стигнали до Кил чрез агенции за намиране на работа.

„По-голямата част от бежанците от Украйна са достойни хора. Но тази малка група живее според собствените си правила, най-вече без да осъзнава несправедливостта.“ Според Стьокен това води до „притеснения и понякога страхове“ сред жителите. Той продължава: „Ние не ги разбираме – и те не ни разбират.“

Украинците получават подкрепа от парите на гражданите. Това важи и за ромите, които идват от Украйна, уточнява той.

Всекидневни престъпления

Въпросните хора не спазват ограниченията за вдигане на шум, хвърлят си боклуците където не трябва и извършват кражби.

„В периода от 23 октомври до 24 септември полицията започна голям трицифрен брой разследвания срещу хора с негерманско гражданство, които са били регистрирани в квартира по време на престъплението“, каза говорител на полицията. 800-те престъпления включват около 250 кражби, както и телесни повреди и посегателства.

„Има забрана за излизане навън. Но те просто продължават да крадат“, каза пред „Билд“ служител в близък супермаркет.

Продавачка в пекарна казва: „Наричаме ги „натрапчивата фракция“, защото идват следобед по халати и чехли, за да пазаруват или по-скоро „крадат“.

(Снимка: BILD)

Според властите не е възможно бежанците да бъдат депортирани или преместени в друг град. Проблемът е, че украинците са особено защитени като бежанци от войната. А гражданите на ЕС като българите не могат просто да бъдат депортирани в родината си.

Местните власти се надяват да решат въпроса с работни групи, в които да включат представители и на бежанците.

Политическа реакция

Въпросът беше повдигнат и от германските политици.

Говорителят за вътрешната политика на парламентарната група на ХДС Александър Тром заяви: „Тревожно! Не може правовата държава да капитулира пред такива хора и да призовава живеещите там сами да се справят с проблемите“.

И Торстен Фрай, първи парламентарен управляващ директор на парламентарната група на ХДС/ХСС, каза: „Да гледаш от другата страна и да мълчиш не помага. Крайно време е за корекция на курса в миграционната политика. Държавата най-после трябва да реши отново кой да влиза в страната и кой не“.

Кристофър Фогт, лидер на парламентарната група на СДП (FDP) в парламента, каза: „Градът трябва да действа незабавно и бързо да намери друго настаняване за тези хора. Федералното правителство трябва да помогне за това и депортирането също трябва да бъде сериозно разгледано. Всеки, който се държи така, трябва отново да напусне страната ни“.

Превод и редакция: БЛИЦ

Related posts

Ново меле на Орлов мост! Части от коли се търкалят на пътя СНИМКА

Криза: Кладенците пресъхнаха!

Кремъл заговори за мир, после заплаши още една държава

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече