Бизнесът алармира за предстояща катастрофа, само това може да ни спаси

Бизнесът натиска компенсациите за тока да продължат и през следващата календарна година. За целта обаче разходът трябва да бъде заложен в бюджета.

В отворено писмо до служебния премиер Димитър Главчев, финансовия министър Людмила Петкова и министъра на енергетиката Владимир Малинов, едрите индустриалци посочват, че цената на електрическата енергия през ноември е била 328,09 лв./MWh, а това е най-високото равнище от началото на годината и втората най-висока цена на електрическата енергия в Европейския съюз, само на 28 цента под румънската.

„Единственият механизъм, който спаси бизнеса от масови спирания на производството, не само през ноември, а и през второто полугодие на 2024 г. беше Програмата за компенсиране на разходите за електрическа енергия за небитовите крайни клиенти.

Механизмът се доказа като работещ в случаите на екстремни ценови равнища на пазара на електрическа енергия, като при нормално функциониращ пазар не се налага компенсиране.“, посочват от Асоциацията на национално представителните работодателски организации.

Бизнесът очаква, че неблагоприятната конюнктура на пазара на електрическа енергия ще продължи и през идните месеци, тъй като фундаменталните фактори – недостатъчна свързаност на електроенергийните пазари в Европа, ниски водни количества в региона, слабо производство от слънце и вятър, не са се изменили.

Консумацията на природен газ е по-висока

Към това се добавя и значителен ръст на цените на природния газ, предизвикан от по-висока от очакваната консумация в Европа.

В България на практика 100% от електрическата енергия се продава на спотови или индексирани към спотовите цени. На този фон е невъзможно да се правят дългосрочни прогнози за цените на електрическата енергия.

Това е пагубно за преработваща промишленост, като ефектите са особено тежки за енергоинтензивните производители, аргументира се бизнес организацията.

„Спадът на поръчките, 20-те поредни месеца на отрицателен индекс на промишленото производство, намаляването на износа и забавянето на икономиката на основния ни търговски партньор и пазар – Германия, в комбинация с високи цени на енергията са опустошителни за промишлеността в страната.

Спирането на предприятия ще е катастрофално за икономическия ръст, безработицата, социалната система, овладяването на инфлацията и целите за присъединяване към Еврозоната.“, посочват оттам.

По думите им, вече се виждат първите признаци на "промишлена катастрофа" – няколко средни предприятия затварят безвъзвратно врати, а по данни на Агенцията по заетостта близо 5000 души са съкратени.

Най-мрачните прогнози на работодателите са на път да се сбъднат, пишат в писмото от Асоциацията на национално представителните работодателски организации.

Related posts

Ужасяващи данни! Това се случва със здравето на човек, който е бит като дете

Тези 5 страни могат да оцелеят в ядрена война

9-годишният Божидар стана най-младият, извадил кръста на Богоявление СНИМКИ

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече