Българите в САЩ разделени в подкрепата за президента!

Българската общност във Флорида е разделена в предпочитанията си кой да бъде следващият президент точно толкова, колкото и останалата част от американското общество, пише Телеграф бг.

Ден преди изборите, в понеделник, голяма част от сънародниците ни тук вече бяха дали своя глас предварително. Имигрантите ни вече се делят на две поколения – „стари“, дошли тук веднага след промените у нас през деветдесетте години на миналия век, и техните деца, родени в Америка.

Първото поколение са истински американци – имат собствени дребни бизнеси, изкарали са с труда си необходимите средства, за да имат техен дом. За тях най-важните въпроси в САЩ са същите, както за всички останали – социалната политика, икономиката, работните места, цената на живота, престъпността.

Има обаче един интересен феномен – политическите пристрастия са свързани, поне за по-старото поколение, със спомените от социалистическото минало.

Много нашенци във Флорида свързват Демократическата партия тук с бившата соцпартия в родината. По този критерий те си приличат с имиграцията от цяла Източна Европа, събрана в САЩ. Голяма част от имигрантите смятат, че демократите са социалистите на Америка и затова не заслужават тяхното доверие. Разбира се, както при всяка емоция към миналото, тази нагласа е доста субективна.

Либерализъм

За много българи демократите са левичари, социалисти, а те не искат това за новата им родина, споделя наша сънародничка, която живее във Флорида от три десетилетия.

Тя е убеден привърженик на Демократическата партия и няма такива притеснения. Като нея са и много други българи с американско гражданство, които припознават имигрантската си история с ценностите на демократите.

Както много американци обаче тя не е убедена в победата на Камала Харис и не смята, че този избор в последния момент е печелившият билет за Белия дом.

Като жена я вълнува силно темата със свободното решение за абортите, която, макар и странно за европейската публика, е основна в сегашния вот в САЩ.

Демократите и републиканците обаче нямат твърда позиция по темата и тя е оставена в много щати, както и тук, във Флорида, в ръцете на самите избиратели.

Заедно с вота си за президент, сенатори, конгресмени и местни органи на властта те отбелязват в бюлетината и въпроси от нещо като референдуми, един от които е дали искат темата за абортите да не се решава с намесата на правителството. Българите убедено отговарят с „не“ и подкрепят свободното право на избор на жените.

Личности

Една значителна част от имигрантската ни общност във Флорида се обръща към Камала Харис, защото просто не харесва Доналд Тръмп като личност. Тези българи го намират за твърде краен и опасен с консервативните си нагласи. Друга част от имиграцията ни напротив, застава зад Тръмп като типични представители на американската средна класа – хората на малкия и средния бизнес, които не харесват рязкото увеличаване на цената на живота и несигурността пред икономическото им бъдеще.

Привържениците на Камала Харис напротив, виждат нещата от другата страна на огледалото – те защитават либералните ценности и свободната воля и виждат републиканския кандидат като заплаха за демокрацията, заради която преди години са дошли да започнат наново и от нулата живота си зад Океана.

Бясно

В последния ден преди изборния – понеделник, Камала Харис и Доналд Тръмп бясно обикаляха онези места, които ще решат изхода от надпреварата. Добилият известност професор Алън Лихтман, който е познал избраните президенти в 9 от 10 последователни избори, вчера посочи, че вещае победа за Харис.

Тя направи последни митинги в три различни места в Пенсилвания, един от колебаещите се седем щата, които ще решат изхода от борбата. Тръмп от своя страна също бе на две места в този щат, както и в Мичиган. Днес той ще се завърне в Палм бийч, Флорида, където живее, ще гласува там и ще чака изборните резултати.

Системата

Нека напомним, че системата в САЩ не прилича на никоя останала в света и резултатите от вота не се пресмятат на национално ниво, където в последния ден преди изборите Харис водеше срещу Тръмп с един процент в сондажите – 48 на 47 на сто.

Всеки щат разполага с определен брой гласове, които дава на единия от кандидате в общата Избирателна колегия. За да стане президент, единият от двамата съперници трябва да получи 270 електорални гласа в тази колегия. Понякога процентният резултат на национално ниво като брой дадени гласове не съвпада с тези, получени щат по щат в Избирателната колегия.

Смут

Тази година се очаква окончателният резултат да не бъде ясен доста дълго, може да отнеме дори дни след 5 ноември. Има предвиждания и за сблъсъци в местата за гласуване, особено в ключови щати като Мичиган. Вече са заведени над сто съдебни дела от републиканците, засягащи нарушения при гласуването, което би дало възможност за контестации срещу резултата на много места.

Последните няколко президентски избори дават различни примери. Именно Флорида бе щатът, в който през 2000 година бе подадена контестация и до 12 декември не бе обявен окончателно кой е победил между кандидатите Джордж Буш-младши и Ал Гор.

През 2012 г. Барак Обама обяви втория си мандат дори преди полунощ в изборния ден, а през 2016 г. Тръмп го направи в 3 през нощта на следващия ден. Последно през 2020 г. победата на Байдън в президентската битка официално стана факт 4 дни след вота.

Важно за изборите в САЩ: Кога ще научим името на новия президент?

Накъде ще задуха вятъра? Камала срещу Доналд – какво означава това за България?

US медии: Страх в САЩ, страната е по-разделена от всякога, възможни са изблици на насилие по време и след вота

Пред финансов колапс ли са САЩ? Шефът на JPMorgan предрича ужасна икономическа криза

Умира ли световният хегемон? Тръмп или Харис, няма значение! САЩ отслабват, също и техните съюзници – падат като домино

РЕШАВА СЕ СЪДБАТА НА СВЕТА! ОЧАКВАЙТЕ В БЛИЦ НАЙ-ВАЖНОТО ЗА ИЗБОРИТЕ В САЩ, КОИТО ЩЕ ОПРЕДЕЛЯТ ХОДА НА ЧОВЕШКАТА ИСТОРИЯ!

Related posts

Волейболната легенда Владимир Николов публикува своята автобиография „ВИСОКО“ на 10 декември

Обрат! Ключов министър на Тръмп се отказа от поста

Путин разкри с каква експериментална ракета бе ударен заводът в Днепър

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече