Българите изтръпнаха: Иде удар по джоба насред зимата!

Песимизъм наляга българите по отношение на икономическата ситуация в страната. Това показва анкета на Националния статистически институт (НСИ), цитирана от "Труд".

Любопитно е, че българите очакват удар по джоба и по домакинските им бюджети, не толкова заради инфлация и покачване на цените, а заради влошаване на икономическата обстановка, увеличение на безработицата, както и заради очакваните мерки за свиване на бюджетния дефицит през следващата година.

Общият показател на доверие на потребителите през октомври 2024 г. намалява, което се дължи на пониженото доверие сред населението както в градовете, така и в селата, показва анкетата на НСИ.

От средата на миналата година насам, с постепенното понижение на инфлацията, доверието на потребителите нарастваше, нопрез октомври сякаш има обрат в ситуацията в страната и очакванията на хората стават значително по-негативни.

През октомври общата оценка на потребителите за развитието на икономическата ситуация в страната през последните дванадесет месеца остава без съществена промяна спрямо предходната анкета.

Същевременно обаче последната анкета регистрира известен песимизъм в прогнозите на хората за следващите дванадесет месеца.

Като цяло мнението на хората за ситуацията в страната през последните дванадесет месеца и очакванията им за следващата година са доста негативни. Което е свързано с общото ниско ниво на доходите в страната.

Относно настъпилите промени във финансовото състояние на домакинствата през последните дванадесет месеца оценките на потребителите са по-неблагоприятни в сравнение с направената анкета три месеца по-рано, а очакванията им за следващите дванадесет месеца се влошават, показват резултатите от анкетата на НСИ.

Очакванията на домакинствата за състоянието на домакинските им бюджети е от решаващо значение за потреблението, а от там и за ръста на икономиката.

Домакинствата харчат не само на база текущия си доходи, а и според очакванията за следващите месеци. При благоприятни очаквания хората са готови да взимат повече потребителски кредити, да купуват коли на лизинг, да планират и предплащат екскурзии и т. н.

Но при очаквания за влошаване на ситуацията свиват потреблението. А нивото на потребление е основен фактор за ръста на икономиката в страната.

По отношение набезработицата в България през следващите дванадесет месеца песимизмът на хората нараства, като мненията на населението и от градовете, и от селата се изместват към по-негативни очаквания, показват резултатите от анкетата на НСИ.

Сред причините за негативните очаквания може да са сигналите за забавяне на икономиките на редица страни от Западна Европа, което се отразява негативно и на предприятията в България. Друг важен фактор за засилване на негативните очаквания вероятно са били думите на министъра на финансите Людмила Петкова, която в началото на октомври обясни, че трябва да бъдат взети мерки за намаляване на бюджетния дефицит през 2025 г.

Това може да означава свиване на някои разходи, задържане или по-малко увеличение на заплати в бюджетната сфера, както и повишаване на някои данъци и връщане на ДДС за ресторантите и хляба на 20 на сто, като основната част от тези промени могат да засегнат джоба на хората.

Преобладаващата част от потребителите продължават да считат, че през последните дванадесет месеца има покачване на потребителските цени. Инфлационните им очаквания за следващите дванадесет месеца обаче са по-умерени спрямо предишната анкета от юли.

Всъщност официалните данни на НСИ показват, че през последните дванадесет месеца цените нарастват, макар и по-малко, отколкото през предходната година. За следващите дванадесет месеца хората очакват инфлацията да продължи да намалява.

От една страна това е необходимо, ако искаме да влезем в еврозоната, ако не от средата на 2025 г., то поне от началото на 2026 г., а от друга страна при влошените очаквания на потребителите всяко повишение на цените води до свиване на потреблението.

Последната анкета на НСИ отчита влошаване на намеренията на потребителите да правят разходи за покупка на предмети за дълготрайна употреба през следващите дванадесет месеца. Негативна е и нагласата им по отношение на извършването на разходи за “покупка или построяване на жилище (вила)” и за “подобрения в дома” през следващите дванадесет месеца.

Related posts

Лена Бориславова пак раздава правосъдие в държавата, скочиха ѝ мощно

Ново меле на Орлов мост! Части от коли се търкалят на пътя СНИМКА

Криза: Кладенците пресъхнаха!

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече