Най-високопоставеният свещеник в Англиканската църква – епископът на Кентърбъри Джъстин Уелби, обяви, че подава оставка, предадоха ДПА и Ройтерс.
Преди няколко дни доклад установи, че Англиканската църква е прикривала сексуално насилие, извършено от приближен на църквата.
Главата на Англиканската църква беше изправен пред нарастващ натиск да се оттегли, след като миналата седмица стана ясно, че не е проследил достатъчно стриктно докладите за "потресаващо" малтретиране от страна на Джон Смит на повече от 100 момчета и млади мъже.
В продължение на пет десетилетия в три различни страни Джон Смит е подлагал жертвите си на физическо, сексуално и психическо насилие, нанасяйки трайни травми в живота им.
Става дума за около 130 момчета и млади мъже в Обединеното кралство и Африка.
Докладът заключава, че той можеше да бъде изправен пред правосъдието, ако Джъстин Уелби официално е информирал полицията преди десетилетие.
В писмото си за напускане архиепископът отбелязва, че е "потърсил любезното разрешение на краля и е решил да подаде оставка".
Джон Смит почина на 75 години в Кейптаун през 2018 година, докато беше разследван от полицията в английското графство Хемпшър, така че "никога не беше изправен пред правосъдието за насилието", се казва в доклада.
Разрешение от краля
"След като поисках великодушното разрешение на Негово величество краля, реших да подам оставка като архиепископ на Кентърбъри", подчерта Уелби. Той добави, че оттеглянето му е в интерес на църквата.
"Надявам се, че това решение ще покаже ясно колко сериозно Англиканската църква приема необходимостта от промяна и нашия ангажимент за създаването на една по-безопасна църковна институция. Оттегляйки се, споделям мъката на всички жертви и оцелели от посегателства".
Мандатът на Уелби от 2013 до 2024 г. беше период на големи сътресения, през който имаше споровете за правата на хомосексуалистите и жените свещеници между либералните църкви, най-вече в Северна Америка и Великобритания, и техните консервативни партньори, особено в Африка.
Основните предизвикателства пред неговия наследник ще включват сплотяване на световната англиканска общност и опит да се преобърне тенденцията на спад в посещаемостта на църквите. Във Великобритания посещаемостта е намаляла с една пета от 2019 г. насам.
Църковните процедури за назначаване на нов архиепископ на Кентърбъри изискват специален орган от духовници с председател начело му, номинирани от британския премиер, да му предложат две имена. Епископът на Норич Греъм Ъшър и Гули Франсис-Дехани, епископката на Челмсфорд, са сочени за наследници на Уелби на поста архиепископ на Кентърбъри.
Ъшър подкрепя правата на хомосексуалистите и открито говори за необходимостта от борба с изменението на климата. Франсис-Декани е родена в Иран и е разказвала как брат ѝ е бил убит след Ислямска революция. Ако бъде избрана, тя би станала първата жена, заемаща този пост.