Има опасност от заблуда на потребителите, които купуват млечни продукти със знак БДС. Това предупреди пред „Телеграф“ шефът на Сдружението „Български традиционни млечни продукти“ Димитър Зоров.
Проблемът е, че след влизането в сила на европейската защита за българското бяло саламурено сирене и българското кисело мляко, които могат да се правят само от родно сурово мляко, БДС трябваше да отпадне.
Това е така, защото съгласно европейските изисквания националната защита се замества от такава на по-високо ниво, която важи за целия ЕС.
Институтът по стандартизация обаче решил да патентова абревиатурата БДС и така отворил широки врати за спекулации, обясни Зоров.
Знак
Той добави, че БДС вече е просто знак, макар потребителите дълги години да са го свързвали с високо качество.
Преди повече от година българското бяло саламурено сирене и българското кисело мляко получиха защита в целия Европейски съюз като защитено наименование за произход (ЗНП).
Прилагателното „български“ вече означава, че продуктите отговарят на определени изисквания, като ключово сред тях е да бъдат направени от български суровини, което ги отличава от обикновените сирена и млека, които могат да бъдат произведени от вносно сурово мляко.
Вече е в сила и наредбата, според която доставяните за училищата продукти по схемата „Училищно мляко“ трябва да са само по ЗНП.
Директорите на училища трябва да са наясно и да изискват от доставчиците, а самите доставчици е необходимо да спазват изискванията на законодателството, каза Димитър Зоров.
Той обясни, че всъщност продуктите по ЗНП са с технология, която задължава производителите да използват изключително само сурово мляко от български ферми, което може да бъде краве, биволско, козе и овче.
Фуражите, с които са хранени животните, трябва да са поне 70% с български съставки. Това, че продуктите се правят от български продукти, е много важно, защото средата оказва влияние на качеството им. Неслучайно се казва, че най-добрата храна за човек е тази, която е от мястото, където той се е родил и живее, припомни млекопреработвателят.
Според Димитър Зоров България има достатъчно суровина, за да обезпечи производството на кисело мляко и сирене по ЗНП. В момента цените на млечните продукти по ЗНП не са по-високи от другите, въпреки че се очакваше такава тенденция.
Зоров каза, че в ЕС суровото мляко намалява и цената му стига 70 евроцента литъра, в България в зависимост от качеството може да стигне до 1,30 лв. за литър.
След утвърждаването на защитените продукти „Българско кисело мляко“ и „Българско саламурено сирене“ на практика БДС отпада като държавен стандарт, защото европейските регламенти са с приоритет над националното законодателство.
Въпреки това на пазара ще се срещат продуктите с марката БДС, но те нямат технологията на известния на българите стандарт. Димитър Зоров обясни, че Институтът по стандартизация е патентовал абревиатурата БДС, но това ще е просто един знак, който няма силата на държавен стандарт.
Той допълни, че продуктите с този знак ще се продават на пазара като „кисело мляко“ и „саламурено сирене“ и това за жалост ще подвежда потребителите.
В момента според информация, представена от Министерство на земеделието, близо 30 фирми са получили сертификация за производство на защитените продукти, но не всички, са членове на сдружението, което държи правата.
Ути Бъчваров готви на фестивал
Фестивалът в Луковит „Млечният път през вековете“ отново се завръща в Луковит, след като заради пандемията от ковид бе преустановен.
Тази година в продължение на три дни от 18 до 20 октомври в центъра на града на площад „Трети март“ хората ще могат да опитат от продуктите на различни фирми, които са сертифицирани да произвеждат защитените „Българско кисело мляко“ и „Българско саламурено сирене“.
Освен тях ще има щандове с традиционни сирена и млека, които ще дадат допълнителен цвят, аромат и вкус на фестивала.
Ути Бъчваров пък ще приготвя на място малко познати деликатеси от сирене и мляко. Гостите ще могат да се насладят и Кулинарната работилница „Лютеницата на кмета“, а децата ще могат да видят животните, които дават мляко.