Представеният пред украинския парламент „план за победа“ на Володимир Зеленски всъщност е ескалация, която цели да въвлече НАТО във войната срещу Русия. Това каза германският полковник и военен експерт Ралф Тиле, цитиран от focus.de.
Обобщено в 5 точки, планът на Зеленски включва:
- НАТО да предложи членство на Украйна;
- Киев да получи гаранции за сигурност и определени оръжия;
- да се създаде неядрено средство за възпиране;
- инвестиции за укрепване на икономическата сила на Украйна и отслабване на Русия;
- след войната украинските сили да поемат ролята на САЩ като защитна сила на Европа.
Ралф Тиле обаче не е съгласен, че този „план за победа“ ще сложи край на войната, а напротив – според него Зеленски иска ескалация на войната, отбелязва fakti.bg.
„Зеленски иска да спечели със значително по-голям ангажимент на Запада. Той иска ескалация на войната. С помощта на Запада той планира да накаже Русия на собствена земя – докато Русия се откаже от войната. Но това е мечта, а не реалистичен план.
Планът на Зеленски
Зеленски иска да спаси Украйна, така да се каже, като въвлече Запада във войната. Това не може да успее, защото Западът не споделя целите, начините и средствата на този подход“, каза германският военен експерт.
Това се подкрепя от факта, че пътуването на Зеленски до Европа, което той предприе преди публичното обявяване на плана в Киев, беше сравнително неуспешно.
„Той обсъди победния си план с лидерите на Обединеното кралство, Франция, Италия, Германия и генералния секретар на НАТО“, отбелязва Тиле. Но нито една държава впоследствие не подкрепи публично плана.
Новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте изглежда предпазлив относно желанието на Украйна за бърза покана за присъединяване към Алианса.
НАТО и Рюте
Засега, каза Рюте, фокусът трябва да бъде върху това да се помогне на Украйна да си върне повече територии и да укрепи позициите си за евентуални бъдещи мирни преговори.
Байдън също многократно е заявявал, че САЩ и техните съюзници „подкрепят Украйна по пътя ѝ към членство в ЕС и НАТО и че Украйна трябва да продължи да провежда антикорупционни реформи“. Но конкретна покана за присъединяване не се предвижда на този етап.
НАТО не иска да приема Украйна по една проста причина – Алиансът веднага може да бъде въвлечен в пряка война срещу Владимир Путин заради член 5 от договора. Според него всяка една членка на НАТО, която бъде нападната, трябва да получи военна подкрепа от другите свои съюзници.