Горещи новини за мераците на МОL към „Лукойл-Нефтохим“

Унгарска компания е един от участниците в процеса за подаване на оферти за закупуване на мажоритарния дял от собствеността на „Лукойл-Нефтохим“.

Това потвърди служебният министър на енергетиката Владимир Малинов във връзка с информацията от брифинг на унгарския премиер Виктор Орбан, че унгарската компания MOL има интерес към рафинерията в Бургас, съобщава bTV.

„Ние уважаваме частната собственост. Българската държава не може да има решаваща дума по отношение на собствеността на рафинерията. Но ние осъществяваме много близък мониторинг по отношение на тези процеси“, заяви Малинов.

Припомняме, че MOL е единственият кандидат от Европейския съюз.

Анализаторите предупреждават, че е възможно да бъде привлечено руско финансиране, тъй като финансовите възможности на MOL са ограничени, съобщава изданието Oilprice.

В началото на ноември, позовавайки се на „Файненшъл таймс“, интерес към най-голямата рафинерия на Балканите имат и катарско-британски консорциум. Става дума за Oryx Global, контролиран от катарския бизнесмен Ганим Бин Саад Ал Саад, и базираната в Лондон къща за търговия със суровини DL Hudson.

И двете компании отказаха коментар тогава. Британското издание написа, че те са фаворит и предпочитан кандидат от „Лукойл“. Руският петролен гигант отрече тогава да продава.

Кои са MOL?

MOL Group е водеща унгарска петролна и газова компания, която оперира в Централна и Източна Европа със седалище в Будапеща, Унгария. Осъществява дейност в над 30 държави и има 25 000 служители в цял свят. Дейностите на МОЛ в областта на проучването и добива са подкрепени от 80-годишен опит в областта на въглеводородите.

МОЛ е създадена през октомври 1991 година. През 1995 година компаниятао открива първата бензиностанция извън страната, в Румъния. През следващата година открива в Словакия, Словения и Украйна. През 1998 и 1999 година открива свои представителства в Йемен и Пакистан. От 2002 г. действа и в Русия, а през следващите години навлиза на пазара в Сърбия, Казахстан, Хърватия, Босна и Херцеговина, Оман, Индия, Иракски Кюрдистан.

Related posts

Бял дим от румънския парламент, какво се случва?

Великите археологическите открития на 2024 г. ИНФОГРАФИКА

Да срещнеш доброто: Мъж изгуби портфейла си, двама роми го намериха и…

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече