ДАНС погва общинари от Благоевград, схемите са за милиони

Държавна агенция „Национална сигурност” (ДАНС) проверява обществени поръчки за милиони, изпълнени от фирма „Динатстрой” ООД, зад която стоят общинарите от Благоевград Димитър Лазаров Урдев и Васил Христов Миладинов.

Тандемът, успял да монетизира престоя си в местната власт, в момента е част от ОбС-Благоевград от листата на Земеделски съюз „Александър Стамболийски”, като Васил Миланидов дори е в партийната управа, предава „Топпреса”.

Справка на Narod.bg установява, че земеделецът Урдев участва в управлението на 27 фирми, а земеделецът Миладинов „само“ в 19.

В момента Урдев играел ролята на твърда опозиция и от началото на този мандат бил контра на всички инициативи в ОбС. „Всяко негово изказване е „Това не трябва да се приема… Хубаво е да се върне в комисия за преразглеждане!… Да се направи нова комисия.” Явно цели да бламира работата на Общинския съвет, но няма нито едно обосновано предложение, което да е прието“, коментират ядосани благоевградчани, цитирани от регионалния сайт.

Само преди дни пък станало ясно, че Димитър Урдев има амбициите да стане дори председател на Общинския съвет в града край Струма.

Спечелени поръчки

Според запознати известните ортаци от Урдев и Миладинов от с. Плоски влизат в топ 10 по спечелени обществени поръчки в Югозапада с „Динатстрой” ООД.

Как се случва така, че все една и съща фирма печели проекти за милиони, питат разгневени източници. Фирмите им участвали и в обединенията „ВДС Гардън” ДЗЗД и „Лихт” ДЗЗД и ударно печелели апетитни обекти за милиони.

Напомняме, че двамата нашумяха около скандалното изграждането на водопровода на селата Илинденци и Драката, общ. Струмяни, за 2 679 628,71 лв. без ДДС, извършен от „ЛИХТ“ ДЗЗД, и с още няколко обекта общо за около 8 млн. само в тази община.

Тогава местните организираха и протест заради куция водопровод, който непрекъснато аварирал, а хората стояли без вода.

Същевременно съветниците Урдев и Миладинов са на особена почит и в ЮЗУ „Неофит Рилски”, където осъществили ремонт за 1 806 560 лв., като в рамките на една година поели и още една поръчка на университета за 650 965 лв.

Ето и останалите обществени поръчки, част от които са на мушката на ДАНС:

  • – „Динатстрой” е санирала блок в Благоевград за 540 000 лв. На сметката си фирмата има и още един договор по програмата за саниране в Благоевград на стойност 1 510 465 лв., който е от 2016 година.
  • – За 7000 лв. фирмата на Урдев и Миладинов е осъществила и ремонт на административната сграда на ДФ „Земеделие” в Благоевград.
  • – „Динатстрой” е получила 1 237 165 лв. от „Военни клубове и военно почивно дело” към Министерството на отбраната за реконструкция и модернизация на ваканционно селище в Обзор. Впоследствие са платени още 95 617 лв. от същото ведомство за допълнителни СМР-та по обекта.
  • – В община Белица строили спортна зала в ОУ „Св. Паисий Хилендарски” в село Краище за 2 013 949 лв. Спортната зала е по проект за трансгранично сътрудничество между България и Гърция.
  • – В община Петрич ДЗЗД „Динатстрой-Водстрой 98” – Благоевград прибрало 4 623 972 лв. по Програма за развитие на селските региони за строеж на канализация на село Габрене, община Петрич.
  • – Ръководството на община Малко Търново броило на „Динатстрой” 497 261 лв. за строително-монтажни работи с реконструкция, обновяване и оборудване на медицински център.
  • – Чрез ДЗЗД „ВДС Гардън” съветниците печелят серия обекти в община Струмяни – 2 283 508 лв. за благоустрояване и реконструкция на спортни обекти по проект „Играй с мен”. Както и 1 458 123 лв. и още 907 338 лв., отново по същия проект.
  • Изпълнението и на трите обекта се разследва от ДАНС.
  • – Чрез ДЗЗД „Лихт” пак в община Струмяни дуото Урдев – Миладинов печели и проект „Реконструкция на водопроводна мрежа и възстановяване на асфалтова настилка в селата Илинденци и Драката, община Струмяни, за 2 679 627 лв. Изпълнението, по думите на хората, е под всякаква критика. Затова също са подали сигнал в ДАНС.
  • – В община Ракитово „Динатстрой” осъществила реконструкция и подобряване на сградния фонд на читалище „Будилник” и читалище „Св.св. Кирил и Методий”, село Дорково, за което получила 408 368 лв.

В сдружението освен двамата съветници влизат още няколко физически лица. Благоевградчани твърдят, че гуруто и умът на сдружените собственици на фирми е Емил Аспарухов Павлов от Благоевград, който държи 34% от „Динатстрой” и е свързан с общо 26 фирми.

Работа на антимафиотите е да проверят как местни политици правят милиони от обществени поръчки и дали не става дума за очеваден конфликт на интереси.

Защото Законът за местното самоуправление и местната администрация чл. 24, т. 3 казва следното:

Общинският съветник не може да е едноличен търговец, съдружник, акционер, член на управителен, надзорен или контролен съвет на търговско дружество, което има сключени договори с общината, в която е общински съветник, както и с търговски дружества с общинско участие или с общински предприятия.

Related posts

Съдбовна среща в Будапеща – ще ликуват ли България и Румъния

Русия е предупредила САЩ за изстрелването на “Орешник”

Нови ужаси в столичен мол: Изнасилвания и наркотици в аварийните помещения?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече