Депутатите провеждат заседание на Бюджетната комисия, за да разгледат предложения от Министерския съвет проект за държавния бюджет за 2025 година. Това е първата стъпка към приемането на финансовата рамка на страната, която все още не е окончателно одобрена от Народното събрание.
Срещата е ключов момент в законодателния процес, тъй като одобрението на бюджета е необходимо за нормалното функциониране на държавата и за финансирането на основни обществени услуги. След като бъде разгледан на първо четене от комисията, проектобюджетът ще бъде внесен за обсъждане и гласуване в пленарната зала на парламента.
Още в началото на заседанието, болщинството народни представители реши да премахне от дневния ред 6 от 10-те предвидени за обсъждане точки. Сред тях, както обобщи Асен Василев от "Продължаваме промяната" – "всички бюджетни и данъчни закони".
Предложението бе направено от Павела Митова от парламентарната група на "Има такъв народ".
В крайна сметка, им остана да обсъдят следните точки:
1. Приемане на Вътрешни правила за работа на Комисията по бюджет и финанси;
2. Изслушване на служебния заместник министър-председател и министър на финансите Людмила Петкова, на основание чл. 111 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание относно бюджета на Република България за 2025 г. (Вносители: Асен Василев и група народни представители, 20.12.2024 г.);
6. Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност № 51-402-01-10 от 02.12.2024 г., внесен от Министерски съвет; № 51-454-01-31 от 12.12.2024 г., внесен от Атанас Зафиров и група народни представители и № 51-454-01-47 от 13.12.2024 г., внесен от Атанас Зафиров и група народни представители – първо гласуване;
7. Законопроект за събирането на приходи и извършването на разходи през 2025 г. до приемането на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 г. и Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2025 г., № 51-402-01-32, внесен от Министерски съвет — първо гласуване.
Припомняме, че по-рано Делян Добрев от ГЕРБ смени темата и реши, че Асен Василев няма нужните морални и професионални качества, за да води Бюджетната комисия и поиска да бъде сменен.
Това, обаче, не се случи, тъй като е "недопустимо".
"Благодаря ви, че загубихте времето на всички членове на комисията и гостите",отговори му съпредседателят на “Продължаваме промяната”.
Служебният министър Людмила Петкова заяви, че е „озадачена е от необходимостта от това изслушване“, тъй като то вече се е случвало в пленарна зала.
„Кажете ни каква е бюджетната ситуация. Категорично, ясно и еднозначно: дали има бюджетна криза, има ли неустойчивост в публичните финанси и превръща ли се тя в хронична“, попита Красимир Вълчев от ГЕРБ.
„Ако има бюджетна криза, само на заплатите ли се дължи тя“, допълни той въпроса си.
„Проблемът започва още от 2020 г. с COVID кризата, тогава ЕК допускаше дерогация по отношение на дефицита. Проблемът не идва само от увеличените разходи за заплати и пенсии. Неусвоените средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) са общо 9 милиарда: непоисканите са 7 милиарда и 700 милиона, неизплатеният втори транш е в размер ма 1 милиард и 300 милиона. Това са капиталови средства“, отговори му тя.
"Проектът за бюджет за 2025 година отразява всичко, което беше направено или не беше направено през последните няколко години в условията на политическа нестабилност.
Служебното правителство пое отговорност и състави проект на бюджет за 2025 година при спазване на изискванията на Закона за публичните финанси. Въпреки че по прогнозни оценки разходите значително превишават приходите, по-конкретно с 18 млрд. лева, служебното правителство внесе бюджет с дефицит от 3 на сто от брутния вътрешен продукт", каза още Людмила Петкова.
Според финансовия министър основните критики към предложения бюджет са, че служебното правителство не предлага намаляване на разходите, а приходни мерки с неясен ефект.