Лидерите на най-големите икономики в света се събират този понеделник в бразилската столица Рио де Жанейро – това може да се окаже уникална възможност за справяне с войните и кризите, които вълнуват целия свят. И все пак те никога не са изглеждали по-отдалечени или друг, или казано по друг начин – не говорят на един и същ език.
Китайският лидер Си Цзинпин, президентът на Съединените щати Джо Байдън, индийският премиер Нарендра Моди, френският президент Еманюел Макрон и други лидери ще присъстват на среща на върха на Групата на 20-те, чийто дневен ред включва глобалната борба срещу глада, реформирането на международните институции и промените на климата.
Но това не е всичко, което ще обсъждат
„Истинската тема е пристигането на Тръмп в Белия Дом“, казва западноевропейски дипломат, пожелал да запази анонимност. По неговите думи „Г-20 може да се превърне в какофонична стая на различните блокове, в която всеки слуша единствено собствения си глас“.
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп няма да присъства, но влиянието му ще се усеща повече от всякога – дипломати се чудят как една изолационистка Америка би ускорила разделението в групата и кой ще може да запълни лидерския вакуум, оставен от Вашингтон.
Въпреки че министър-председателят на Обединеното кралство Кийр Стармър може да поиска да носи тази мантия, повечето са заинтригувани да видят дали Пекин, главният съперник на Вашингтон, ще поеме повече лидерска роля.
„Възможно е китайците да се опитат да убият Г-20… Това е нещо, за което трябва да се внимава, тъй като те са внимателни и напредват стъпка по стъпка“, казва Мишел Дюкло, бивш френски посланик в Сирия. „В тяхното мислене това, което е най-важното, са двустранните им отношения със САЩ, както и Г-7 и развитието на БРИКС“, добавя той.
Съюзите вече се променят. Въоръженият с моторна резачка президент на Аржентина Хавиер Милей иска по-близки отношения с Тръмп, чието презрение към мултилатерализма е добре известно.
Сега Милей изглежда смел и според дипломати е блокирал преговорите по заключителното комюнике на Г-20. И намери намери нов приятел в лицето на Еманюел Макрон, който се опитва да спаси изявлението на Г-20 и отчаяно търси начини да задържи предстоящата търговска сделка между ЕС и латиноамериканските страни от Меркосур.
Ами Украйна?
След като беше в центъра на интензивните преговори на миналогодишната среща на върха в Ню Делхи, Украйна едва ли ще е основната тема в Рио де Жанейро на фона на вече дълбоките разделения.
„Какъв е смисълът да караме нашите преговарящи да влагат значителна енергия в геополитически език?“ попита представител на Елисейския дворец на брифинг пред журналисти. Знаем, че няма да постигнем никакъв напредък на Г-20. Предпочитаме на масата на да няма нищо друго освен „отслабен текст“ за Украйна, изтъква дипломатът.
Независимо дали западните лидери решат да покажат смело лице и запазят авторитет, то „Даунинг стрийт“ каза, че британският премиер Кийр Стармър ще използва срещата на върха, за да призове съюзниците да „увеличат подкрепата си“ за Украйна или пък „ще се изправят пред необозрими последици, ако Владимир Путин спечели“.
В неделя САЩ разрешиха на Украйна да използва американски ракети с голям обсег за удари по Русия. Германският канцлер Олаф Шолц, който отказваше да предоставя такива оръжия на Украйна, също обеща да изведе тежкото положение на разкъсаната от война страна на преден план, според изявление на украинския президент Володимир Зеленски миналата седмица.
Но в следващите дни Шолц се обади на президента на Русия Владимир Путин за първи път от две години насам, малко след изборната победа на Тръмп. Ход, който според Володимир Зеленски, е отворил „кутията на Пандора“.
Според същия европейски дипломат, цитиран по-горе, това е знак, че пренастройването вече е предприето и ще засегне Г-20. „Влиянието на Тръмп е невероятно видимо: има нови преговори за прекратяване на огъня в Ливан, Шолц сега се обажда на Путин“, каза той.
„Сякаш току-що се е случило нещо изключително мощно и започваме да виждаме ускоряващи се ударни вълни по целия свят“, обяснява международната картина той.
В неделя Еманюел Макрон разкритикува разногласията в Г-20 – „Трябва да спрем да казваме, че няма споразумение за Украйна и Русия в групата“, казва той.
„В Г-20 има различни режими, не е като Г-7, където сме сред демокрациите“, заяви френският президент пред репортери, преди да се качи на полета си за Рио де Жанейро.
Но това беше след като той се срещна с Милей в очевиден опит да окаже натиск върху председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да отмени сделката между ЕС и Меркосур. Фон дер Лайен и Лула се срещнаха по-късно същия ден и обсъдиха пакта.
Нова динамика
Победата на Тръмп прави бъдещето на Г-20 несигурно, тъй като новоизбраният президент даде да се разбере, че предпочита транзакционните, двустранни отношения с други страни, а не изграждането на консенсус чрез международни организации.
„Светът е по-труден, не мисля, че Тръмп ще споделя същите цели като Байдън“, казва Креон Бътлър, бивш заместник-емисар в Г-20 на Обединеното кралство.
Като оставим настрана Тръмп, Бътлър вижда още повече разпокъсаност в Г-20, като по думите му се появяват четири нови блока: САЩ, останалите страни от Г-7 (заедно с Южна Корея и Австралия), „Глобалният юг”; както и Русия с Китай. „По ирония на съдбата, ние ще се нуждаем от Г-20 повече от всякога“, каза той.