Гърция и Турция не са постигнали съгласие за определянето на техните морски граници, но преговорите ще продължат. Това заявиха външните министри на двете страни след среща помежду им в Атина.
Гърция и Турция, които иначе са съюзници в НАТО, имат дългогодишна история на взаимна враждебност. Двете съседни страни отдавна са в спор по редица въпроси, включително къде започват и свършват техните континентални шелфове, чие е правото върху експлоатацията на енергийни ресурси, миграцията, полетите над Егейско море и етнически разделения остров Кипър.
След години на напрежение двете страни се споразумяха през декември миналата година за пътна карта за рестартиране на отношенията. Гръцкият външен министър Йоргос Герапетритис и турският външен министър Хакан Фидан се опитаха да задвижат „трудния и решаващ въпрос“ за демаркирането на техните морски граници, но позициите им все още се различават и въпросът ще бъде обсъден отново на бъдеща среща. Това обяви Герапетритис на съвместна пресконференция с Фидан.
Гърция настоява, че двете страни трябва да обсъдят само въпроса за определяне на изключителна икономическа зона и границите на континенталния шелф. От друга страна Турция признава положителен импулс в отношенията, но смята, че е нужно да бъдат поставени повече въпроси на масата за преговори.
„В Егейско море има много въпроси, свързани помежду си, по които трябва да работим и да търсим решения. Не можем да ги групираме всички само като морско очертаване на граници или изключителни икономически зони“, заяви турският първи дипломат Фидан.
Атина и Анкара казват, че искат да запазят каналите за комуникация отворени, да увеличат обема на търговията и да работят по въпроси, които ги държат разделени, особено в Егейско море. Те също така планират по-тясно сътрудничество в областта на сигурността и миграцията.
„Стремим се към допълнително укрепване на нашето двустранно сътрудничество в сектори като икономиката, туризма, търговията и културата. Нашата двустранна търговия вече отбеляза значително увеличение през тази година, като се стреми да достигне 10 милиарда долара, което е целта, поставена от нашите правителства“, каза Герапетрис.
Гръцки и турски официални лица ще проведат нов кръг от преговори в Атина на 2 и 3 декември, като двете страни се готвят за съвет за сътрудничество на високо равнище в Турция в началото на следващата година.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!