Начало Последно добавени Закон в ЕС забранява шоколада, мебелите и кафето, ако …

Закон в ЕС забранява шоколада, мебелите и кафето, ако …

от CrimesBG
0 коментара

Всички дружества, които произвеждат и търгуват в Европейския съюз (ЕС) трябва да гарантират, че предлаганите от тях продукти не произхождат от обезлесени земи. Регламентът засяга потреблението в ЕС на продукти от едър рогат добитък, какао, кафе, палмово масло, соя, дървесина, каучук, дървени въглища и печатни изделия.

Включени са и стоки, които съдържат, които са били хранени или са били произведени със съответните стоки – например кожа, шоколад и мебели, пише Труд бг.

Европарламентът отложи с 1 година влизането в сила на Регламента и големите оператори и търговци трябва да спазват задълженията, произлизащи от закона, считано от 30 декември 2025 г., а микро- и малките предприятия да имат срок до 30 юни 2026 г.

Това допълнително време би помогнало на операторите по целия свят да прилагат правилата безпрепятствено от самото начало, без да подронват целите на закона, се казва в съобщението на Европейския парламент.

Дружествата ще трябва да гарантират, че продаваните в ЕС продукти не са довели до обезлесяване и деградация на горите.

До 30 юни 2025 година Европейската комисия ще класифицира държавите или части от тях в рискови категории – с висок, стандартен или нисък риск.

Парламентът прие и допълнителни изменения, предложени от политическите групи, включително създаването на нова категория държави, които не представляват риск за обезлесяването.

Държавите, които са класифицирани като “без риск”, ще са държави със стабилно или нарастващо развитие на горските площи и спрямо тях ще има много по-малко строги изисквания.

Продуктите от държави с нисък риск ще подлежат на опростена процедура за надлежна проверка. Делът на проверките на оператори зависи от нивото на риска в страната: 9% за държавите с висок риск, 3% за тези със стандартен риск и 1% за държавите с нисък риск.

Ще има и контролни органи на ЕС, които ще имат достъп до съответната информация, предоставена от дружествата, като например координати за геолокация, и ще извършват проверки с помощта на инструменти за спътниково проследяване и ДНК анализ, за да проверят откъде идват продуктите.

Предвиждат се и сериозни санкции за неспазване на Регламента – максималната глоба трябва да представлява най-малко 4% от общия годишен оборот в ЕС на оператора или търговеца нарушител.

Привържениците на новите правила в Брюксел са категорични, че така “европейските потребители ще могат да са сигурни, че вече няма да бъдат неволни съучастници в обезлесяването, докато ядат шоколад или отпиват от кафето си”, защото проучване на ООН показва, че потреблението в ЕС е причина за около 10 на сто от глобалното обезлесяване.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избрани публикации

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.