Закупуването на жилище става все по-трудно с тези промени в закона

Физическите лица, които са собственици на терени в регулация и собствениците с имоти в нови сгради трябва да се регистрират по ДДС, ако решат да ги продават. При сделка те ще дължат косвения данък, но няма да имат право на данъчен кредит. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за ДДС.
“В момента масова практика е да се правят така наречените бартерни сделки. Това означава, че когато една строителна компания хареса парцел, не го купува лично, а го купуват чрез физически лица”, обясни адвокат Адрияна Янчина.
Тези физически лица след това продават имотите, като избягват плащането на ДДС. Промените в закона целят да прекратят тази практика, като задължат тези, които продават имоти в нови сгради (до 5 години след издаването на акт 16), да се регистрират по ДДС.

“Тези промени няма да засегнат сделки, които са с по-стари сгради. Ако вие продавате имот, който е в сграда на 10 или повече години, вие няма да трябва да се регистрирате по ДДС”, уточни юристът пред Bulgaria ON AIR.
Това ще засегне основно търговията с новопостроени имоти, което ще доведе до повишаване на цените, тъй като строителите ще калкулират в цената на имота новия данък.
“Трудно биха могли да се направят изчисленията, но според мен България следва тенденцията в Западна Европа, където имотите са много по-скъпи”, добави Янчина.
Това означава, че увеличаването на цените на новите имоти ще направи покупката на недвижими имоти още по-трудна за обикновените граждани. Въпреки че тези промени имат за цел да ограничат измамите с ДДС, те ще доведат до по-високи цени на имотите и ще засегнат основно купувачите с инвестиционна цел, стана ясно още от думите на госта.

Related posts

Митата на Тръмп ще ударят още една държава – ето коя е тя

Трус в Австрия! Канцлерът хвърля оставка

Разпознаха един от тийнейджърите, открити мъртви в Странджа