След края на септември и началото на октомври свършва раят на ниската смъртност – започва захлаждане, появяват се вирусите, повишава се сърдечна смъртност. Това заяви кардиологът проф. Сотир Марчев.
Според него най-тежки са месеците октомври и ноември. При грип или настинка се повишават пулсът и температурата – това натоварва сърцето.
"Ковидът е много опасен за сърцето – малшанс е, че нашето поколение живеем в периода след пандемията. За ковида имаше крайни реакции – от една страна тежък локдаун и ваксини, а сега – болестта е тук, но никой не й обръща внимание, не се изследва, не се карантинира.
След ковид обаче има повишение на сърдечносъдовата смъртност, а с 200% се покачиха автоимунните заболявания.Завишени са и болестите на щитовидната жлеза, а болната гуша разболява сърцето”, обясни проф. Марчев в сутрешния блок на Нова телевизия.
Той разказа, че ваксината срещу грип тази година се очертава да е по-слаба от миналогодишната. Старата била с успех от 52%, а сегашната – вероятна ще е ефикасна на 34%, но все пак 30 е повече от 0.
Съвети за дълголетие
"Студът свива кръвоносните кръгове – затова човек като излезе сутрин на студено и има болка в сърцето – веднага трябва да отиде на лекар.
Живеем в свят с прахово, звуково, електромагнитно замърсяване. Това е една от причините за честата хипертония – махнете електрониката от мястото ви за сън.
В българското кисело мляко и олио са символите на нашето дълголетие. Ако не сте алергични към млечните продукти, консумирайте ги. Няма лекарство, което да не можем да го надядем – трябва здравословно да се храним.
Обездвижва се човек с инфаркт само 2 дни – след това е на крак, сърдечносъдовите заболявания не се лекуват с обездвижване. До 2000 м надморска височина съдържанието на въздуха е добро за сърцето", съветва проф. Марчев.