Защо са полезни пробиотиците и как да ги консумираме разискваха проф. Жечко Димитров и д-р Ирина Готова от Изследователския център на „Ел Би Булгарикум“ в ефира на БНТ.
В предаването „100% будни“ двамата учени разясниха как точно действат полезните бактерии на човешкия организъм и дадоха препоръки как да ги консумираме, за да подпомогнат оптимално здравето ни. Те представиха и успешните пробиотични продукти с марката на „Ел Би Булгарикум“ – единственият на пазара Айрян пробиотик, Пробиотик кисело мляко и лиофилизираните продукти LB Vit Proway и LB Lact.
„Пробиотиците са живи микроорганизми, предимно бактерии, които оказват благоприятно въздействие върху човешкото здраве, но това трябва да бъде доказано научно и клинично“, коментира проф. Димитров. Той припомни, че българското кисело е най-старият пробиотик в света и по стандарт в един грам от него трябва да се съдържат 100 милиона живи бактериални клетки.
„В естествени условия Lactobacillus bulgaricus се среща предимно на територията на България и в изолирани северни части на Гърция, на Северна Македония и на Северозападна Турция. Но в лабораторни условия може да се отглежда навсякъде“, коментира още проф. Димитров.
Д-р Готова разказа детайли около създаването на най-новия продукт на „Ел Би Булгарикум“, пробиотичният айрян. „Направихме го от нашето пробиотично кисело мляко, което е и с добавен патентован пробиотичен щам. Досега не е имало такъв айрян на пазара“, коментира тя.
Проф. Димитров допълни, че продуктът има присъщите за българския айрян бактерии Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus, които тук са надградени със специален щам, изолиран от учените на компанията. Този щам има международен патент в 12 патентни ведомства. Той е от вида Lactobacillus plantarum, има способността да се прикрепя към чревната повърхност и по този начин се конкурира с вредните бактерии, както за място, така и за храна.
В ефира на БНТ д-р Готова показа как се използва и лиофилизирания пробиотик на „Ел Би Булгарикум“ LB Vit Proway. Тя посъветва всички, които използват пробиотици, да ги консумират със студени течности, за да ги запазят живи.
Друга важна препоръка, която д-р Готова даде на зрителите по темата, беше да не консумират пробиотиците непосредствено преди и след хранене. „В противен случай по-дълго ще останат в нашия стомах, и по-дълго ще са обект на киселините“, каза тя.
Цeлия разговор вижте ТУК