Парламентът прие на първо четене специален закон за удължаване на действието на бюджета за 2024 г. до март 2025 г.
Законът позволява на държавата да събира приходи и извършва разходи, докато не бъде приет редовният бюджет за 2025 г.
Ако приходите не покриват всички разходи, приоритет ще се дават на пенсиите, социалните помощи и заплатите.
Основни положения на закона
- Размерът на социалните помощи и минималната пенсия ще остане какъвто е към 31 декември 2024 г., докато не се приеме нов бюджет.
- Ако законът не бъде приет до 7 януари, минималните пенсии временно ще се намалят, но по-късно ще бъдат компенсирани.
Критики и предложения
Финансовият министър Людмила Петкова защити законопроекта, но бе критикувана от Асен Василев (ПП-ДБ), че проектът за бюджета за 2025 г. е внесен твърде късно. Василев подчерта липсата на ограничения за разходите на Министерския съвет и обяви, че ще предложи промени между двете четения.
Според него, недобре планирани разходи, като тези за земеделския сектор и инвитро процедурите, трябва да бъдат избегнати.
Мартин Димитров от ПП-ДБ предложи да се запазят ниските данъчни ставки като конкурентно предимство за България. Йордан Цонев от „ДПС – Ново начало“ предупреди за риска от прекомерно количество предложения, които могат да бъдат отхвърлени в бюджетната комисия.
Срок за предложения
По инициатива на Александър Иванов от ГЕРБ, срокът за внасяне на предложения между двете четения беше намален на три дни.
Този закон е временна мярка, която ще осигури финансова стабилност, но остава несигурността какво ще се случи, ако до март 2025 г. не бъде приет редовен бюджет.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!