Искат 5 бона за левчето на Тато! СНИМКИ

Добре познатите левчета от времето на Тодор Живков, емитирани през 1962 г. и 1974 г. и циркулирали до демократичните промени, се продават в порталите за безплатни обяви в интернет на умопомрачителни цени, които стигат до 5000 лв., показа проверка на „Телеграф“.

Ентусиасти предлагат намачкани, надраскани, прегъвани и дори скъсани и залепени с тиксо книжни пари с надеждата, че някой колекционер ще им брои срещу тях солидна сума.

Потребителят в olx г-н Радев се опитва да намери купувач на своята колекция еднолевки от 1962 г., за които иска по 1100 лв. за брой. За всичките 25 броя, ако се купят в пакет, има отстъпка и цената е 22 000 лв. Това са добре познатите на по-старото поколение банкноти от 1 лев с изобразен на тях паметника Шипка.

Книжните пари в колекцията на Радев са намачкани, скъсани и залепени с тиксо или надраскани с химикал. По думите на собственика им точно това им е ценното.“Тук старостта е автентична – с мастилото отпреди 60 г., с тиксото на баба Василка…“, разказа той.

Търсене

Радев си спомня, че като тийнейджър в началото на 90-те години на миналия век е събирал излезли от употреба соцбанкноти и монети от бабите на село и после ги препродавал, защото тогава е имало търсене.

Купували се по 10-30 от тарикати, които явно се надявали, че в близко бъдеще цените на хартиените пари от времето на соца ще скочат. Бройките, които му останали, намерил наскоро, увити във вестник и забутани в някакво чекмедже.

Решил пак да се пробва да завърти старата търговия и да ги пласира на пазара.

Този път безуспешно.

„Пуснах обявата преди месец и вие сте първата, която ми се обажда“, сподели Радев пред вестника ни. По думите му цената определил произволно – видял, че офертите за такива пари варират от 10 до 5000 лева, и решил да си пробва късмета с число към горната граница. Засега без резултат.

Друг ентусиаст в olx направо иска 5000 лева за същата банкнота, рекламирайки я, че е с много рядък пореден номер, който е търсен от колекционерите. Наред с хартиените пари на нереалистично високи суми има и оферти на много приемливи цени от порядъка на 5-20 лева.

Сходни са предложенията и за соцбанкнотите от 2 лева, на които е изобразен един от символите на онова време – гроздоберачката Кина Гърбова.

Такива оферти има и за останалите пари от времето на Тато – банкнотите от 10 и 20 лева с образа на Георги Димитров, петолевката с изглед от Златни пясъци и петдесетолевката, емитирана през 1990 г. с изглед от Царевец.

Надежди

„Подобни цени нямат връзка с действителността. Някой е намерил по шкафовете нещо и си е въобразил, че едва ли не ще забогатее“, коментира нумизматът Калоян Борисов.

Антиквари също споделят, че старите соцпари, които почти всеки има забравени в някое чекмедже, нямат висока стойност, а реално струват под 10 лева бройката. Още повече че и до ден днешен соцносталгици и колекционери могат да си закупят чисто нови нециркулирали банкноти от времето на Тодор Живков – факт, който малцина знаят.

Единствено трябва да се разходят до касите на БНБ, където се продават хартиени пари, излезли от обращение, срещу скромни суми. Централната банка продава банкноти от емисии в периода от 1950 до 2006 г., като цените варират от 2,40 до 79,20 лева.

Наличностите са огромни – от десетки хиляди до над 100 000 бройки. Единствено двата лева с гроздоберачката от 1962 г. са в по-малко количество – те са едва 763 броя. Това е и причината тяхната цена да е по-висока – 7,20 лв. за брой. Левчето от 1962 г. пък струва 6 лева, от него в Централната банка са останали под 2000 бройки.

Най-високата цена от близо 80 лв. с ДДС е за банкнотата от 500 лева с образа на Георги Димитров, емисия 1951 г. От БНБ може да се снабдите и с банкноти с номинали по съветски образец от 3 лева и 25 лева, емитирани също през 1951 г. И двете купюри могат да се закупят срещу 3,60 лева с ДДС.

Налични

В БНБ са налични и всички номинали от 1974 г. Цената им варира от 2,40 лв. за еднолевката до 4,80 лв. за двадесетолевката. В Централната банка обаче няма номиналите от 1962 г. освен тези от 1 и 2 лева.

Те могат да се купят само от антикварни магазини, от нумизмати или случайни потребители, публикували обяви в нета. В специализираните сайтове за нумизматика петолевката от 1962 г. се предлага за 50 лв., десетте лева струват 100 лева, а двадесетолевката е оценена на 80 лв.

Непрегъваните са по-ценни

Банкнотите от времето на социализма обикновено са мачкани и прегъвани и нямат колекционерска стойност, коментира Румен Манов, историк, галерист и колекционер.

Колкото по-запазена е една банкнота и колкото е по-рядко срещана, толкова по-висока е стойността й.

Колекционерска стойност обаче имат по-старите книжни пари от царско време, отпечатани в Санкт Петербург. Особено ценни са тези с по-малки серийни номера.

Трябва обаче да са в перфектно състояние, най-добре да не са влизали в портфейл или джоб. Но първите банкноти, емитирани след Освобождението, са ценени от колекционерите, дори да са изпомачкани и прегъвани.

По-високите номинали от царско време, ако се намерят в идеално качество, струват хиляди левове. Цената зависи и от това кой касиер или управител на БНБ се е подписвал – ако е бил на поста за кратко време, банкнотата струва повече, тъй като има по-малко екземпляри с неговия подпис.

Иззели ги след афера с фалшификати, най-скъпи са „ботевките“

Има една изключително ценна банкнота от царско време, около която витаят легенди – това е т.нар. ботевка.

Става въпрос за книжната пара с номинал от 5000 лева, емисия 1924 г. За първи път на нея е изобразена историческа личност, а не само царят – това е големият поет и революционер Христо Ботев.

Оттам идва и народното й име – „ботевка“. Животът на тази книжна пара в обращение обаче е кратък – тя циркулира само от октомври 1924 г. до май 1925 г. Изтеглена е след най-голямата фалшификаторска афера в историята ни.

По-малко от година, след като ботевката е пусната в обращение, група фалшификатори решават да направът ментета. За кратко време аферистите отпечатват 10 000 броя подправени банкноти, чието качество било отлично. За да не бият на очи, фалшификатите минавали през процес на обработка за стареене.

Всяка банкнота менте била мачкана и леко позацапвана. Определено количество от подправените книжни пари било пуснато в обращение. Аферистите обаче искали да направят големия си удар, обръщайки се за съдействие към касиер на БНБ.

Той трябвало, разбира се, срещу процент да замени фалшиви банкноти за 15 млн. лв. с истински направо в хранилището на банката. В уречения ден и час обаче вместо касиера на срещата се появява полицията.

Следва шумно дело и сериозни присъди за организаторите. Тъй като ботевките менте били с изключително качество, за по-сигурно било решено тази банкнота въобще да се извади от обращение. Изтеглените книжни пари били унищожени, а БНБ си запазила 20 броя.

В момента много рядко ботевки се появяват на пазара и цена трудно може да им се определи. Но ако банкнотата е много запазена, нумизмати казват, че може да й се искат толкова пари, колкото е номинала й – 5000 лева.

Related posts

Ново меле на Орлов мост! Части от коли се търкалят на пътя СНИМКА

Криза: Кладенците пресъхнаха!

Кремъл заговори за мир, после заплаши още една държава

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Прочетете повече