Начало Последно добавени Калфин съсипа политиците

Калфин съсипа политиците

от CrimesBG
0 коментара

Липсата на приет бюджет вече дава своите ефекти. Хлябът поскъпна, заради отпадането на нулевата ставка на ДДС-то, обясняват производители.

В същото време не е ясно и колко пари ще получат на 7 януари възрастните хора, които са на минимална пенсия. Застрашени ли са парите на пенсионерите? Поскъпнаха и токът и водата – какъв ще е ефектът върху джоба ни и върху икономиката? Какви са перспективите за редовен кабинет?

Темата в ефира на NOVA коментира бившият вицепремиер и социален министър Ивайло Калфин, който в момента и изпълнителен директор на Европейската фондация за подобряване на условията за живот и труд.

Бюджетът е инструмент

„Забелязвам, че напоследък цялата публична дискусия се върти около това има или няма бюджет. И се чертаят всякакви сценарии – къде по-мрачни, къде по-положителни. Бюджетът е инструмент. Той не може да бъде цял сам по себе си. Очаквам да има бюджет, което е нормално. По-важно е с него какви политики ще се постигат.

Бюджетът е инструмент за постигането на някакви политики. Така че не самият факт, че има бюджет, а какви политики се целят с него и какви ще са резултатите от тях. Това е интересният въпрос. И това се очаква от политиците, които трябва да се разберат по тези теми”, обясни той.

По думите му е хубаво да има правителство. „Вече чакаме каквото и да е само и само да има кабинет. А всъщност важният въпрос е какво би правило едно правителство. И точно това трябва да бъде в преговорите, които са изключително непрозрачни и непублични.

Накрая сигурно ще излезе някакво обобщение. За всички нас е важно, ако има правителство – каква политика ще води, зад какво ще застане, какви цели ще си постави", подчерта Калфин.

Той коментира и въпроса, ако се роди коалиция между четирите партии, участващи в преговорите – ще бъде ли стабилна тя. "Вижте в цяла Европа какво случва – коалициите са стабилни.

Това, че е коалиция съвсем не значи, че няма да бъде стабилна. У нас коалициите се разпадат, когато не са им ясно разписани политическите програми. Когато пишат някакви общи цели – да влезем в Шенген и в еврозоната. Оказва се, че в Шенген може да влезем и със служебно правителство. Това не са политически теми.

Те са други – да ликвидираме бедността, да намалим с 50% децата, които отпадат от училище. Темата може да бъде да помогнем на половината от младите хора да си закупят жилище – нещо, което се прави в цяла Европа в момента".

Трябват конкретни цели

И допълни: "Трябва да има някакви конкретни цели, зад които да застане това управление, за да бъдат ясни на хората. И тогава вече управлението е по-стабилно, защото то трябва да постигне тези цели, които е обявило".

Според него "няма правителство, което действително да води и да постига резултати, като взема само популярни решения.

"Неизбежно има и мерки, които няма да се харесат на всички. И това е проблемът с тези краткосрочни правителства, които имахме през последните години. Но това не означава и, че следващото правителство задължително ще се занимава само с проблеми.

Увеличаване на данъци и осигуровки е силно възможна опция, но до нея може да се стигне, ако се поставят целите и се каже защо точно се увеличават? Какво искаме да постигнем с тях? Каква е крайната цял?

Не за следващата година да напълним бюджета, а за следващите няколко години. Какво искаме? Искаме ли да променим качеството на живота на българите? С какви параметри измерваме това качество на живот? Ето това е важният разговор. След това идват данъците и съответно бюджета", подчерта Калфин.

Може също да харесате

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избрани публикации

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.