Комисията за защита на потребителите (КЗП), Европейският потребителски център (ЕПЦ), който функционира към нея, и Патентното ведомство на Република България организираха кръгла маса на тема "Измамите в интернет – новата пандемия".
Председателят на КЗП Мария Филипова обясни защо дискусията се провежда с това заглавие.
Оля Димитрова – председател на Патентното ведомство, Николай Павлов – служебен заместник-министър на икономиката и индустрията, Мария Филипова – председател на Комисията за защита на потребителите
„Всяка пандемия е бързо разпространяваща се, заразна и много трудно контролируема.
От пандемията са засегнати пряко или косвено всички. Овладяването и напълно едва ли е възможно, но е постижимо да я ограничим доколкото позволяват възможностите ни.
Онлайн пространството всеки ден предлага милиони нови хоризонти. Зад някои от тях прозира думата “морал” , в други – тя не съществува. Точно това е и целта на нашия разговор днес – да намалим, да ограничим всичко, което може да заблуди, да излъже, да измами потребителите в интернет. Това зависи от всички институции, чиито представители са днес тук – верига с неразривно свързани елементи.“ , поясни г-жа Филипова.
Оля Димитрова – председател на Патентното ведомство, Николай Павлов – служебен заместник-министър на икономиката и индустрията, Мария Филипова – председател на Комисията за защита на потребителите
Онлайн вече може да се купи продукт от всяка точка на света, но това е свързано с рискове за качеството на стоките и за защитата на личните данни. Това каза Николай Павлов, служебен заместник-министър на икономиката и индустрията, който взе участие в дискусията.
Мария Филипова – председател на Комисията за защита на потребителите
Според Павлов темата на измамните в интернет става все по-важна, защото некоректните практики съпътстват нашия живот, а възможността те да се случват във виртуалното пространство, в което прекарваме все повече време, е още по-голяма.
Оля Димитрова – председател на Патентното ведомство
Развитието на технологиите и големите възможности, когато говорим за онлайн търговия вървят ръка за ръка и всички сме се сблъсквали с една некоректна практика и тя е часовникът на определени сайтове, който измерва времето, а то ни притиска, прави ни припряни в избора, кара ни да кликваме и накрая се оказва, че нещата, които сме избрали и цената не са точно тези, които сме искали, отбеляза той.
Николай Павлов – служебен заместник-министър на икономиката и индустрията
По думите му вниманието трябва да се насочва и към младите потребители, както и към по-възрастните, за да се избегне рискът те да станат жертви на измами и порочни търговски практики.
Оля Димитрова, председател на Патентното ведомство, предупреди, че фалшивите стоки и киберизмамите ни заливат и това предстои да се превърне в пандемия, ако институциите не предприемат съвместно мерки за защита.
Снимки: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ