Начало Последно добавени Ким Чен Ун дал жокер на Русия, стои зад първа линия на фронта в Украйна

Ким Чен Ун дал жокер на Русия, стои зад първа линия на фронта в Украйна

от CrimesBG
0 коментара

Севернокорейски военни инженери са били изпратени в помощ на Русия, за да атакуват Украйна с балистични ракети, а севернокорейци, действащи в окупираните райони на Украйна, вече са били убити, твърдят високопоставени служители в Киев и Сеул пред The Guardian.

Десетки севернокорейци се намират зад руските линии, в екипи, които "поддържат пускови системи за ракети KN-23", съобщава източник от Украйна.

Миналата година севернокорейският лидер Ким Чен Ун замина за Русия за среща на върха с Владимир Путин, където двамата мъже затвърдиха задълбочаващите се връзки с тайна сделка за оръжие, отбелязва „Фокус“.

Доставки от Пхенян

Доставките на боеприпаси от Пхенян са били от жизненоважно значение, за да могат руските сили да напреднат в жестоката война на изтощение в Източна Украйна това лято. Но става все по-ясно, че споразумението е надхвърлило доставките на материали.

Севернокорейци са сред загиналите след украински ракетен удар по окупираната от Русия територия край Донецк миналата седмица, твърдят южнокорейски и украински официални лица. Не е ясно дали те са били военни инженери или представители на други сили.

Чужденци са се сражавали като наемници за Русия, но ако севернокорейците са на терен, това ще е първият случай, в който чуждестранно правителство изпраща войници в униформа, за да подкрепят войната на Москва.

Офицери на фронта

Южнокорейският министър на отбраната Ким Йонг-хюн обяви пред депутатите в Сеул тази седмица, че е "много вероятно" севернокорейски офицери да са били изпратени да се бият заедно с руснаците и че няколко от тях са загинали при нападението, въпреки че не предостави повече подробности.

Андрий Коваленко, ръководител на украинския Център за борба с дезинформацията, посочи в публикация в Telegram, че някои севернокорейци са били убити в Русия. Неговата организация е част от Съвета за национална сигурност и отбрана.

В сряда украинските военни заявиха, че са унищожили севернокорейски боеприпаси при удар по склад в Брянска област, на 96 км от украинската граница.

Присъединяването към войната в Украйна дава на Северна Корея възможност да изпробва оръжия, да натрупа боен опит за войниците си и да укрепи позициите си пред мощен международен съюзник.

"За Северна Корея, която е доставила на Русия много снаряди и ракети, е изключително важно да се научи как да борави с различни оръжия и да придобие реален боен опит", заявява пред агенция AFP Лим Еул-чол, професор в Института за далекоизточни изследвания в Сеул.

Движещ фактор

"Това дори може да е движещ фактор за изпращането на севернокорейски войници – да им се осигури разнообразен опит и военно обучение".

Севернокорейските ракети и снаряди са с лошо качество и ненадеждни, но са от ключово значение за поддържането на руските оръдия, които обстрелват безмилостно по-добре обучената и мотивирана украинска армия.

Смята се, че Пхенян е осигурил около половината от боеприпасите с по-голям калибър, използвани на бойното поле тази година, т.е. над 2 млн. патрона, твърди украински източник.

КНДР е предоставила и ракети KN-23, които са били използвани при десетки удари в цяла Украйна през миналата зима, съобщават украинските медии. След няколкомесечна пауза те бяха разположени отново от юли.

KN-23 е балистична ракета с малък обсег на действие, която е тествана за първи път през 2019 г. и е сравнявана с руските ракети "Искандер-М". Смята се, че тя има обсег от около 280 мили (450 км), когато носи 500-килограмова бойна глава.

Ким Чен Ун и Путин

Москва и Пхенян отричат продажбите на оръжия, дори когато публично отбелязват задълбочаването на връзките през последните месеци. В четвъртък Кремъл отхвърли разполагането на севернокорейски войски в Украйна като "още една фалшива новина".

Ким определи Путин като свой "най-близък другар" в послание за рождения си ден, изпратено тази седмица, а Путин направи държавно посещение в Северна Корея през юни, по време на което лидерите подписаха споразумение за взаимопомощ.

Смята се, че в замяна на своите ракети и друга военна техника Северна Корея търси руска помощ за програмата си за шпионски спътници, която през последните две години претърпя смущаващи провали.

Не е ясно докъде е готова да стигне Русия, споделяйки чувствителни военни технологии със Северна Корея в замяна на продължаваща подкрепа в Украйна.

След десетилетия на ръководени от ООН санкции, насочени срещу програмите му за балистични ракети и ядрени оръжия, Пхенян се опитва да засили връзките си с Русия и Китай като част от съюз срещу "западната хегемония и империализъм".

Стратегията донесе дивиденти през март, когато Русия използва правото си на вето в Съвета за сигурност на ООН, за да сложи край на наблюдението на ООН върху нарушенията на санкциите – ход, публично приветстван от Пхенян.

Може също да харесате

Оставете коментар

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето изживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете. Приеми Прочетете повече

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

За нас

Вашият прозорец към света – новини, които вдъхновяват!

Избрани публикации

Бюлетин

Абонирайте се за нашия бюлетин за нови публикации.