Американското общество се трансформира, като класовите различия започват да играят по-голяма роля в политическите предпочитания, отколкото расовите. Тази тенденция помогна на Доналд Тръмп да спечели значителна подкрепа и да трансформира политическата динамика в страната.
Ако тази промяна продължи, това може да доведе до нова идентификация на американците – не според раса и пол, а по икономическа принадлежност.
Новите избирателни реалности: Клас срещу раса
На изборите Доналд Тръмп отбеляза значителни успехи сред избирателите без четиригодишна диплома за колеж – група, която представлява над половината от електората. Той спечели тази демографска група с 13 процентни пункта, значителен ръст спрямо 2020 г., когато разликата беше само 4 пункта.
Сред хората с висше образование също имаше увеличение на подкрепата за Тръмп, но в по-малка степен. Тази динамика засегна и избирателите от малцинствата, като чернокожите и латиноамериканците отстъпиха част от традиционната си подкрепа за Демократическата партия.
Икономиката като водещ фактор
Економическите проблеми се оказват ключов двигател на промяната. В градове като Детройт, с мнозинство чернокожо население, икономическите опасения доведоха до избор на нечернокож представител в Конгреса за първи път от 70 години. Това подчертава нарастващата роля на класовата принадлежност в американската политика.
Според Тод Шоу, експерт по политически науки, пандемията от COVID-19 изостри икономическите проблеми, които често надделяват над расовите и културните съображения за избирателите.
Промяна в идентичностите и демографските категории
Традиционните расови категории – бели, черни, испанци – стават все по-сложни и размити. В резултат фактори като образование и икономическа класа все повече определят качеството на живот и политическите предпочитания.
Разликите в богатството и продължителността на живота между хората с висше образование и тези без него се задълбочават. Днес хората с висше образование съставляват 38% от населението, но притежават 73% от богатството на домакинствата. Освен това те живеят средно с 9 години по-дълго от хората без висше образование – разлика, която се е утроила за едно поколение.
Заключение: Политически трансформации в Америка
Американската политика е на прага на значителни промени. Ако икономическата класа продължи да надделява над расовите идентичности, това може да промени не само избирателните нагласи, но и основата, на която се изграждат политическите коалиции.
Тази промяна подчертава нарастващата роля на образованието и икономическите възможности като ключови фактори за бъдещето на американската демокрация.